Kategoria: Wirtualne

Marek Jagiełło wygrywa Wirtualne Mistrzostwa Europy!

Stało się! Październikowy Rajd Cypru zakończył rywalizację w wirtualnym ERC anno domini 2016. 10. runda tegorocznego cyklu była póki co najbardziej wyczekiwaną imprezą w historii portal WR.pl. Asfaltowo-szutrowy rajd miał bowiem wyłonić mistrza w pierwszym z naszych głównych cykli. Do samego końca o tytuł najlepszego wirtualnego kierowcy Starego Kontynentu walczyli Marek Jagiełło, Juan Marzoa oraz Kamil Żurawlew. Ponadto, kibice czekali także na zapadnięcie ostatecznych rozstrzygnięć w klasach ERC2 i JuniorERC.

iytfgi7tfGłówną niewiadomą przed rajdem była forma lidera mistrzostw. Marek Jagiełło przyzwyczaił nas bowiem nie tylko do dominacji w poszczególnych rundach ERC, ale i do częstych wypadków. Obserwatorzy byli zgodni, że jeśli zawodnik Killaza „nie pokona się sam” to jego tempo będzie poza zasięgiem rywali. Rajd rozpoczął się od niespodzianki, bowiem faworyt popełnił błąd tuż po starcie, tracąc ponad 8 sekund do Kamila Żurawlewa, pierwszego lidera rajdu. Kolejne oesy pokazały jednak, że najlepsze tempo na cypryjskich trasach mają Adrian Klimas, oraz wspomniany Marek. Zawodnicy wymieniali się zwycięstwami oesowymi, a różnica między nimi nie przekraczała 10 sekund, aż do przedostatniej próby, na której rozbił swoje auto Adrian. Marek tym razem wykazał się konsekwentną jazdą i pewnie sięgnął po tytuł najlepszego kierowcy w Wirtualnym ERC organizowanym przez WirtualneRajdy.pl! Po odpadnięciu wicelidera na 2. miejsce tymczasowo wskoczył Adam Kocik. Jednak problemy na ostatnim odcinku zepchnęły go za wicemistrza, Juana Marzoę. Niestety, Hiszpan nie był w stanie utrzymać tempa Jagiełły i nie nawiązał z nim bezpośredniej walki. Niemniej, kierowca DS3 R5 zasłużył na słowa uznania za jego regularną jazdę. Kamil Żurawlew, trzeci z pretendentów, mimo dobrego początku nie zaliczy Rajdu Cypru do udanych. W trakcie 11. próby jego Fiesta wypadła z trasy, kończąc w ten sposób jakże udany sezon dla kierowcy RRT.

Jeszcze ostrzejszą walkę o mistrzostwo mogliśmy zaobserwować w klasie ERC2. Przed ostatnim rajdem, Damian Trzciński miał tylko 1 pkt. przewagi nad Marcinem Marcińcem. Choć po początkowych, asfaltowych oesach można było przypuszczać, że rywalizacja o czempionat będzie toczyć się do ostatnich metrów, to niestety dla kibiców, na szutrowych próbach Damian był poza zasięgiem rywali. Marcin, zamiast walczyć o zwycięstwo, musiał bronić się przed napierającym Danielem Frajdą, ostatecznie oddając mu 2. miejsce w Rajdzie Cypru na kończącym rajd PowerStage. Na podium klasyfikacji generalnej znaleźli się Ci sami kierowcy, z tą różnicą, że tu to Daniel był trzeci, a Marcin drugi.

walkowski-michal-4Pod nieobecność mistrza klasy ERC3, próbującego swoich sił w aucie S2000, w Rajdzie Cypru mogliśmy obserwować walkę o tytuł wicemistrzowski, na który mieli szanse Michał Rubajczyk oraz Voron. Na szczęście dla zawodnika Wheel Stand Pro VRT, w decydującym momencie udało mu się przełamać pecha i bez większych problemów wygrać Rajd Cypru, podczas gdy jego rywal ukończył zmagania na 3. pozycji. W wynikach rajdu Michała i Vorona rozdzielił Mateusz Żarnowski, który niestety nie liczył się już w walce o czołowe pozycje generalki.

Klasa Juniorów była kolejną, w której czekaliśmy na wyłonienie mistrza aż do ostatniego rajdu. W tym przypadku jednak tylko kompletna katastrofa mogła odebrać tytuł Wojciechowi Stuchlikowi mającemu ogromną przewagę. Pech przytrafił się jednak jego głównemu rywalowi, Janowi Kandlerowi, który wypadł z trasy w końcówce rajdu, próbując do samego końca wywierać presję na rywalu. Sam Wojtek także nie ustrzegł się błędów, jednak było to efektem rozprężenia z powodu świadomości zwycięstwa w mistrzostwach. Na trasach Rajdu Cypru mieliśmy także walkę o najniższy stopień podium w JuniorERC, na które chrapkę miał Marcin Zmysłowski. Kierowca RRT po raz 3 w sezonie okazał się najszybszym w rundzie ERC, jednak mimo to nie udało mu się wyprzedzić w punktacji Adriana Firlejczyka. Głównym powodem był fakt, że Marcin oprócz 3. zwycięstwa nie zapunktował w żadnym z pozostałych 7 rajdów! W efekcie mimo zespołowej jazdy rywali i pomocy ze strony Jana Gorczycy i Adama Haupta (2. i 3. miejsce w rajdzie) 4. miejsce w Rajdzie Cypru wystarczyło Adrianowi do świętowania swojego sukcesu.

rbr_2921Do zmiany doszło natomiast na najniższym stopniu podium klasyfikacji zespołowej, gdzie punktujący z rajdu na rajd coraz słabiej zespół WSP został wyprzedzony na ostatniej prostej przez RALLY and RACE Team. Mistrzem już kilka rajdów wcześniej została ekipa Rookie Rally Team, która na Cyprze zanotowała 9. zwycięstwo w sezonie. Wicemistrzem wśród wirtualnych zespołów został zaś Killaz Motorsport, którego kierowcy wygrali aż 7 rajdów w indywidualnej klasyfikacji.

W ten oto sposób dobiegła końca rywalizacja na trasach Wirtualnych Mistrzostwach Europy. Zarówno w decydującym rajdzie, jak i w całym sezonie nie mogliśmy narzekać na brak emocji i dramaturgii. Dziękujemy wszystkim wirtualnym kierowcom za udział w naszych rozgrywkach i już teraz zapraszamy na kolejny sezon wirtualnych zmagań pod szyldem portalu Wirtualnerajdy.pl.

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry