Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RO, KJS, RSMŚl

Marczyk sprawił sensację w Rajdzie Zamkowym

20-letni łodzianin, Mikołaj Marczyk wraz z doświadczonym Sebastianem Dwornikiem wygrali w miniony weekend 6. Rajd Zamkowy, drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Sukces kierowcy Hondy Civic Type-R jest zaskakujący głównie dlatego, że to dopiero jego drugi rajd okręgowy w karierze.

Popularny „Miko”, który jest m.in. 3-krotnym nieoficjalnym mistrzem Polski w kartingu halowym oraz zwycięzcą cyklu Power Stage Bednary (przy użyciu auta z napędem na jedną oś) zapisał na swoje konto 3 odcinki specjalne Rajdu Zamkowego. Po publikacji wyników prowizorycznych, z drugiego sukcesu z rzędu cieszyła się załoga Citroena Saxo VTS – Tomasz Sztwiertnia/Krzysztof Pietruszka. Marczykowi skorygowano jednak czas na OS2, gdzie jako pierwszy dojechał do poważnego wypadku Adama Wrocławskiego (Renault Clio), rozpoczynając procedurę bezpieczeństwa. W efekcie zaliczający najlepsze czasy na trzeciej pętli, Marczyk wyprzedził Sztwiertnię o 4,2 sekundy, który kontrolował przewagę względem wyników online.

– Nie mogę uwierzyć, że ten duży sukces przyszedł tak szybko – przyznał Miko Marczyk. – Rajdy to dla mnie absolutnie nowa dziedzina. Po debiucie w Rajdzie Mikołowsko-Żorskim czułem się już pewniej na odcinkach specjalnych. Podstawowym planem była spokojna jazda, tam gdzie czułem się komfortowo możliwie szybka, ale bez zbędnego ryzyka. Rywalizowałem z naprawdę wspaniałymi kierowcami, którzy dobrze znają te odcinki, a mimo to udało się wywalczyć tak dobry wynik. To dla mnie szok, motywujący mnie do jeszcze cięższej pracy, którą od lat wykonywałem w kartingu i amatorskim sporcie samochodowym. Dziękuję bardzo moim partnerom, bez których start i dobry wynik nie byłby możliwy: firmie Sfera24.pl oraz firmie Auto-Voll Części BMW. Mam nadzieję, że m.in. dzięki takim rezultatom Łódź jeszcze jaśniej rozbłyśnie na motosportowej mapie Polski.

Na podium klasyfikacji generalnej za zwycięzcami klas RO1 (Marczyk) i RO2 (Sztwiertnia) stanęli Kamil Bolek z Marcinem Gasiem (Renault Clio). Na trasie imprezy szybsi od Marczyka byli tylko rutynowani kierowcy, startujący w kategoriach nie zaliczanych do generalki. Byli to kierowcy nowoczesnych Peugeotów 208 R2, przed laty w czołówce Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Zbigniew Gabryś oraz Bartłomiej Grzybek w klasie Gość 2WD, a także najszybszy w RO 4WD, Marcin Słobodzian (Subaru Impreza) – zdobywca tytułu mistrza Polski grupy N w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski 2014 i II wicemistrz generalki w tym samym sezonie. W Pucharze Peugeot Citroen triumfował Jerzy Smagała (Citroen Saxo), w Pucharze Cento Rally Jakub Sulej (Fiat Seicento).
Do Góry