Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC, RSMP

Marcin Gagacki przed rywalizacją w doborowym towarzystwie

Już w najbliższy weekend oczy fanów sportów motorowych będą zwrócone na Rzeszów i okolice. Właśnie tam, 3 sierpnia rozpocznie się 26. edycja Rajdu Rzeszowskiego, który w tym roku jest nie tylko trzecią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, lecz także piątym rajdem w kalendarzu mistrzostw Starego Kontynentu. Częścią tego emocjonującego widowiska będzie także Marcin Gagacki. Z powodów osobistych ze startu w Rzeszowie musiał zrezygnować „etatowy” pilot Gagackiego – Marcin Bilski. Pod jego nieobecność, Gagackiego pilotować będzie doświadczony Paweł Drahan. Reprezentanci OPONEO Motorsport pojadą Skodą Fabią i będą jedną z 26 załóg zgłoszonych w najmocniejszych i najbardziej zaawansowanych samochodach klasy R5.

Na Podkarpaciu Gagacki i Drahan skupią się przede wszystkim na walce o punkty do klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Ta będzie znacznie dłuższa niż w pozostałych rajdach zaliczanych do kalendarza polskiego czempionatu, bowiem w Rajdzie Rzeszowskim będzie do pokonania 11 odcinków specjalnych o łącznej długości niemal 215 km. Wytyczono je na wąskich, krętych asfaltowych drogach na południe od Rzeszowa. Zanim w piątkowy poranek ruszy rywalizacja na oesach, w czwartkowe popołudnie zawodników czekają jeszcze odcinek testowy oraz uroczysty start. Na pierwszy etap zmagań składają się trzy odcinki specjalne: dwukrotnie pokonywane próby Grudna (23,83 km) oraz Pstrągowa (24,56 km), a także przejazd widowiskowego odcinka specjalnego wytyczonego w centrum Rzeszowa. W sobotę zawodnicy będą się ścigać na jednym z najbardziej znanych asfaltowych oesów w Polsce – Lubeni (22,55 km). Następnie pokonają próbę Korczyna, która wiedzie fragmentem trasy jednej z rund mistrzostw Polski w wyścigach górskich. Obie sobotnie pętle zakończy odcinek Wysoka (18,3 km). Meta rajdu – w sobotę, od 17:30 na rzeszowskim rynku.

Choć Marcin Gagacki ma już na swoim koncie pięć startów w Rajdzie Rzeszowskim, to tegoroczna edycja tych zawodów z pewnością będzie najtrudniejszą w karierze kierowcy z Bydgoszczy. Dla reprezentanta OPONEO Motorsport to kolejny etap poznawania możliwości nowego samochodu – Skody Fabii R5, którą Gagacki startuje dopiero od początku bieżącego sezonu. Co więcej, w Rzeszowskim zarówno kibice, jak i zawodnicy mogą spodziewać się rywalizacji na niesamowitym poziomie, ponieważ do zawodów zgłosiło się 96 załóg. Aż 26 z nich pojedzie samochodami najmocniejszej klasy R5, czyli takimi, jakim dysponuje Marcin Gagacki. Na liście zgłoszeń są tak znakomici zawodnicy jak ubiegłoroczny zwycięzca i dwukrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, znany z występów w WRC Mads Ostberg, trzykrotny mistrz Polski i czterokrotny triumfator tej imprezy Bryan Bouffier, a także wielu regularnych uczestników rund FIA ERC, w tym także reprezentanci zespołów fabrycznych. Przed Rajdem Rzeszowskim Marcin Gagacki zajmuje 5. miejsce w punktacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W dwóch rozegranych do tej pory rundach sezonu 2017 kierowca OPONEO Motorsport zgromadził 19 punktów. W Rzeszowie, podobnie jak w pozostałych rajdach zaliczanych do polskiego czempionatu, do zdobycia jest maksymalnie 28 oczek.

Marcin Gagacki:

Liczba 96 zgłoszonych załóg, w tym 26 w samochodach R5 nie tylko robi wrażenie, ale także rozbudza ambicje i chęć sprawdzenia swojego tempa na tle wielu fantastycznych kierowców. To naturalnie dla każdego, kto ma w sobie żyłkę sportowca. Jednak w sporcie chodzi także o realizację celów, a naszym jest zajęcie jak najwyższego miejsca w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2017. Do wykonania tego zadania potrzebujemy punktów i postaramy się ich przywieźć jak najwięcej z wymagających oesów Rajdu Rzeszowskiego. Aby tego dokonać nie skupiamy się jednak na… punktach, tylko na tym, co możemy zrobić i na tym co w naszych rękach. Skoncentrujemy się przede wszystkim na pracy i jeździe, a nie na oczekiwanym wyniku, szczególnie że pojadę w tym rajdzie z nowymi pilotem. Nowością będą dla mnie także warunki. Co prawda już ścigaliśmy się Skodą na asfalcie, ale w rozgrywanym wczesną wiosną Rajdzie Świdnickim okoliczności były zupełnie inne od tych, jakie czekają nas w upalny weekend w Rzeszowie. Przede mną zatem kolejne kilometry odkrywania możliwości Fabii, dlatego trzecią rundę RSMP rozpoczniemy z pokorą niezbędną by skończyć rywalizację wokół Rzeszowa na mecie i z poczuciem, że mamy powody do zadowolenia.

W sezonie 2017 sponsorem strategicznym startów Marcina Gagackiego jest Oponeo S.A. Zespół wspiera także Elmontaż-Bydgoszcz i Texaco oraz patroni medialni: Motofakty.pl, TVP Bydgoszcz i Autocentrum.pl.
Do Góry