Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

M-Sport gotowy na wysokie temperatury Meksyku

Zawodnicy M-Sport, Elfyn Evans i Ott Tänak szykują się do kolejnego starcia, którym będzie Rajd Meksyku. Młodzi zawodnicy szykują się intensywnie do tej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata, korzystając na przykład z… sauny.

Brytyjczyk w ubiegłym roku osiągnął w Meksyku swój życiowy wynik, czwarte miejsce. – Mam dobre wspomnienia z tego rajdu – mówi Evans. – W ubiegłym roku to była niemała niespodzianka dla nas. To trudne zawody i wiele kierowców miało problemy, które my byliśmy w stanie wykorzystać. Ważne jest, aby utrzymać się z dala od kłopotów i jeśli uda nam się to powtórzyć, z naszym coraz lepszym tempem, może to być kolejny, dobry rajd. Chcemy kontynuować nasze wyniki z Monte i Szwecji, tylko bez błędów! Nie jeździliśmy na suchym szutrze od września ubiegłego roku, więc na początku to dziwne uczucie. Zrobiliśmy dwa dni testów w tym tygodniu i to uczucie się zmniejsza, więc to dobrze.

fot. M-Sport

fot. M-Sport

– Temperatura jest dużą częścią tego rajdu, dołączając do tego dużą wysokość trzeba być w szczytowej formie fizycznej. To może być szok dlatego wybieramy się tam nieco wcześniej aby poćwiczyć i dobrze się zaaklimatyzować. Klimat wpływa również na samochód. Znacznie zmniejsza się moc, więc trzeba być naprawdę delikatnym i niezbyt agresywnym w jeździe. Błędy są trudniejsze do odrobienia. Jeśli stracisz prędkość przed długą prostą lub sekwencją szybkich zakrętów to możesz zmarnować dużo czasu. To bardzo ważne, aby trzymać tempo i mieć dobry rytm; można to prawie porównać do jazdy samochodem napędzanym na przednią oś, Fiestą R2 – dodaje Evans.

W siostrzanej Fieście RS WRC pojedzie Tänak, który ma potencjał i prędkość, aby powalczyć w Meksyku. Estończyk nabiera doświadczenia i osiągał tu w ubiegłym roku dobre czasy. – Nie mogę się doczekać, aby znów wrócić na szuter, poza tym ten rajd jest wielkim wydarzeniem. Odcinki są naprawdę ładne i równe, a atmosfera oznacza, że zawsze jest tu dużo zabawy. Mieliśmy dwa dni testów w tym tygodniu i dobrze było widzieć, że szybko wróciliśmy do prędkości. To zawsze dziwne uczucie wrócić na szuter po tak długim czasie, ale czułem się dobrze i jesteśmy dobrze przygotowani. Równie mocno przygotowujemy się na ciepło i wysokości, bo nie zawsze jest tam łatwo. Jestem w saunie każdej nocy, ale to nie do końca to samo, więc musimy udać się do Meksyku nieco wcześniej niż zwykle, aby przyzwyczaić się do warunków.

– Wysokość jest najtrudniejszą rzeczą, również dla samochodów. Mają mniej mocy i trzeba o tym pamiętać podczas jazdy. Musisz być bardzo precyzyjny i jechać czysto, aby zachować ciągłą prędkość. Odcinki pierwszego dnia są dość skomplikowane i ważne jest, aby pojechać bez błędów. Później, jeśli będzie dobry feeling, możemy cisnąć nieco mocniej. Najważniejsze jest jechać czysto – jeśli to się uda i będziemy stopniowo budować prędkość, może to być dobry rajd dla nas – dodaje Estończyk.
Do Góry