Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Za lotną: Rajd Meksyku – historia kreślona w upale i górach

Fot. McKlein Photography

Rajd Meksyku, znany z niesamowitych krajobrazów i entuzjastycznych kibiców, od wielu lat jest rundą rajdowych mistrzostw świata (WRC). Załogi pamiętają go przez długie trasy położone wysoko w górach i intensywne upały, które sprawiają, że jest uważany za najtrudniejszy rajd w kalendarzu pod względem wytrzymałości fizycznej.

Pierwsza edycja tych wymagających zawodów odbyła się w 1993 roku. Wtedy ten dość mało znany rajd wygrywali głównie lokalni kierowcy, takimi samochodami jak Mitsubishi Eclipse (G.Spataro) lub Nissan Tsuru (C.Izquierdo). W 2004 roku Rajd Meksyku dołączył do „rodziny WRC”. Pierwszym zwycięzcą był tu Markko Märtin, prowadzący Forda Focusa RS WRC. Rok później do listy triumfatorów dopisał się Petter Solberg i jego Subaru Impreza WRC.

Dalej było już bardziej monotonnie… Od 2006 do 2013 roku wygrywa „Super Seb”, czyli Sébastien Loeb – dziewięciokrotny mistrz świata. Po zakończeniu kariery przez Loeba Rajd Meksyku pozostał we francuskich rękach. Od 2014 palmę pierwszeństwa dzierżył tu Sébastien Ogier. Dopiero w ubiegłym sezonie Jari-Matti Latvala przerwał tę dominację.

Rajd Meksyku jest wyjątkową imprezą w kalendarzu WRC, ponieważ łączy w sobie dwie skrajności, górskie trasy wokół miasta León, a także wysokie temperatury, co stanowi prawdziwy test niezawodności i wytrzymałości dla człowieka i maszyny. Rzadsze powietrze na wysokościach przekraczających tysiąc metrów to mniejsza wydajność jednostek napędowych, na skutek czego trudniej o nabranie optymalnej prędkości po przejechaniu technicznych sekcji trasy. Faworytami w tych warunkach są kierowcy, których cechuje płynny i mało agresywny styl jazdy. Dodajmy do tego długie i wyboiste odcinki specjalne, szczególnie po drugim przejeździe i mamy przepis na doskonały spektakl pełen zwrotów akcji, gdzie pierwszoplanową rolę niekoniecznie musi odegrać najszybszy kierowca.

Czekamy na Twój komentarz!

Czy tym razem Toyota wspólnie z „JML” będzie walczyć o najwyższe laury? A może Ogier będzie chciał pokazać swój talent i wygrać po raz kolejny? Tego dowiemy się już w ten weekend, a relacja z Rajdu Meksyku oczywiście na Rajdy24.pl!
Do Góry