Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Lappi: myślę, że istnieje szansa na zdobycie podium

fot. facebook/EsapekkaLappiOfficial

Domowa runda – tak mogą określić Rajd Finlandii zarówno wszyscy kierowcy zespołu Toyoty, jak i jej szef. Tommi Mäkinen, podczas swojej kariery sportowej, wygrywał te zmagania czterokrotne. W weekend wyczyn ten może wyrównać Jari-Matti Latvala, który zwyciężał na rodzinnej ziemi już w 2010, 2014 i 2015 roku. Na prawym fotelu zasiądzie Miikka Anttila.

Latvala:

Wraz z Monte-Carlo, Finlandia jest rajdem, który każdy chce wygrać, zwłaszcza jeśli jesteś Finem. Istnieje presja, ale jest to pozytywne ciśnienie. Bez wątpienia moim celem jest zwycięstwo. Czuję się pewnie, ale nie sądzę, że jest coś takiego jak duża przewaga fińskich kierowców. Teraz, gdy wiele odcinków jest wykorzystywanych co roku, inni zawodnicy mają również wiele doświadczeń. Spodziewam się zaciętej walki.

Juho Hänninen kończył rywalizację w Finlandii w pierwszej szóstce w 2014 i 2015 roku. Zawodnik wystąpi ze swoim pilotem Kajem Lindströmem.

Hänninen:

Finlandia to rajd, który jechałem lepiej niż jakikolwiek inny, więc czuję się całkiem pewny siebie. Nie chcę ustawiać żadnych konkretnych celów, ale na pewno od razu zacznę naciskać i zobaczę, jak wysoko możemy skończyć. W Finlandii nie ma wyboru: szybkość jest tak duża, że nie masz czasu na jej budowanie. Musisz się obudzić od pierwszego zakrętu. Praca, jaką przeprowadziliśmy na testach dotyczyła głównie zawieszenia. Teraz jest ono dobrze ustawione. Miałem też deszcz na początku moich testów, ale jest to dobry znak, ponieważ oznacza, że drogi powinny być naprawdę zbite i w dobrym stanie podczas rajdu.

W ostatnich dwóch latach Esapekka Lappi zajął tutaj ósme miejsce w klasyfikacji generalnej, jednocześnie dominując w kategorii WRC2. Załogę uzupełnia w tym roku Janne Ferm.

Lappi:

To będzie naprawdę ekscytujące, aby wziąć udział w moim domowym rajdzie po raz pierwszy w samochodzie klasy WRC. Myślę, że istnieje szansa na zdobycie podium, jeśli będziemy mieć doskonały rajd. Wszystko jednak musi iść bez przeszkód, ponieważ różnice czasowe w Finlandii są zwykle bardzo małe. Nasz samochód powinien być dobrze przystosowany do dróg w Finlandii. Myślę, że aerodynamika i silnik to nasze mocne punkty. Podczas tego rajdu dużą pracę wykona mój pilot Janne, ponieważ będzie on musiał czytać notatki bardzo szybko, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w Finlandii.
Do Góry