Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Kuchar wygrywa w Słomczynie

Fot. Niechwiadowicz.com

Inauguracja Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross na torze w Słomczynie okazała się szczęśliwa dla jadącego Citroënem C4 obrońcy tytułu mistrzowskiego, Tomasza Kuchara. Odpowiednia strategia na finał pozwoliła mu odnieść pierwsze zwycięstwo w 2017 roku.

Kibice z zapartym tchem czekali do finałów w I rundzie sezonu. Bogatszy o doświadczenia z poprzedniego sezonu Tomasz Kuchar zmienił Subaru Imprezę na Citroëna C4. Nikt do końca nie wiedział, czy ta decyzja jest słuszna. Ostatni wyścig pokazał, że moc samochodu nie jest najważniejsza.

Istotna staje się strategia dotycząca zjazdów na tzw. Joker Lap, czyli dodatkowy fragment toru, który raz na jeden wyścig musi przejechać każdy zawodnik. Decyzja odnośnie wjechania na wymaganą regulaminem sekcje toru w Słomczynie przesądziła o zwycięstwie. Na początku finału Kuchar toczył zaciętą walkę z Marcinem Gagackim. Mistrz Polski z 2016 roku zdecydował się zjechać wcześniej na Joker Lap. Nie zrobił tego Gagacki. Popularnemu Kucharowi udało się wypracować przewagę nad największym rywalem, której nie oddał do mety. Sporo działo się również za plecami tej dwójki. Trzeci dojechał Dariusz Topolewski, dalej Gracjan Duda i Maciej Palczewski. Niestety awaria dopadła Mikołaja Otto.

Klasa SuperNationals również nie pozbawiła kibiców nagłych zwrotów akcji. Mocno optymistyczny atak przypuścił Łukasz Zoll. Po wyjeździe z Joker Lapa doprowadził do kontaktu z Rafałem Berdysem. To nie koniec przygód dla tego zawodnika. Później do bliskiego spotkania doszło z Konradem Kacprzakiem, na skutek czego Berdys dojechał na ostatniej pozycji w klasie. Trzecie miejsce zajął Jakub Wyszyński, czołową piątkę zamknęli Kamil Lewandowski i Michał Nowicki.

Prawdziwą jazdę „na zapałki” pokazali kierowcy z SeicentoCup. Tam Łukasz Grzybowski, jako lider wyścigu nie mógł oglądać zaciętej rywalizacji o drugie miejsce pomiędzy Maciejem Cywińskim i Damianem Litwinowiczem, których na mecie dzieliło zaledwie 0,383s. Maciej Starski „do pudła” stracił 0,55 s. Z nieco większą stratą do mety dojechali Krzysztof Witkowski i Dariusz Sobecki.

Dobrze znane i lubiane maluchy w klasie 126p wspólnie z ich kierowcami łatwo nie dawały za wygraną. Mariusz Szczepański stracił prowadzenie po wjeździe na Joker Lap na rzecz Jacka Górniaka, a na najniższy stopień podium wjechał Janusz Szynkiewicz, przed Mariuszem Kożuchowskim.

W klasie „buggy” nieco większe różnice – około trzech sekund do Rafała Hutnika stracił Marek Prędkiewicz, trzeci był Piotr Ostrowski. Do czołowej piątki w Junior Buggy wskoczył jeszcze Wojciech Prędkiewicz. Do mety nie dojechał Jacek Lepianka.
Do Góry