Kategoria: Rallycross

Kristoffersson z szansą na tytuł

W najbliższy weekend na Łotwie po raz drugi w historii zostanie rozegrana runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata Neste World RX of Latvia. W jej trakcie Johan Kristoffersson może sięgnąć po mistrzowską koronę.

Na liście startowej widnieje osiemdziesiąt jeden samochodów, w tym pięćdziesiąt jeden samochodów Supercars (21 World RX, 30 Euro RX) i trzydzieści samochodów klasy Super1600. Łotewskie zawody są finałową rozgrywką dla zawodników Euro RX i Super 1600.

Obiekt Bikernieki National Sports Base, to między innymi tor o długości blisko 1,3 km długości, który w sześćdziesięciu procentach składa się z asfaltu i czterdziestu z szutru. W ubiegłym roku na tej szybkiej nitce toru najlepszy był Sebastien Loeb. Jednak oczy wielu fanów będą zwrócone na lokalną gwiazdę – Renisa Nittisa.

Tor w Rydze wniósł pewną unikatowość do Rallycrossowych Mistrzostw Świata, ponieważ położony jest blisko centrum miasta. Zza murów okalających kompleks widać budynki mieszkalne, a szutrowa sekcja prowadzi niemal przez sosnowy las. Jest to wyzwanie dla kierowców, szczególnie różne typy zakrętów i hopy. Jednak bliskość rodzinnego domu jest dla mnie szczególnie motywująca i sprawa mi przyjemność

– mówi podekscytowany Renis Nittis.

Matematyczne szanse na tytuł posiada Johan Kristoffersson, lider klasyfikacji generalnej wypracował nad konkurentami znaczącą przewagę. Zespołowy kolega, Petter Solberg traci do Szweda czterdzieści sześć punktów. Żeby myśleć o mistrzostwie, Kristoffersson musi wypracować różnicę na poziomie sześćdziesięciu jeden punktów w klasyfikacji generalnej sezonu. Interesujący jest fakt, że zespół PSRX Volkswagen Sweden również może sięgnąć po mistrzostwo wśród ekip. Wymagana jest podobna różnica punktowa, jak w poprzedniej rundzie pomiędzy Volkswagen Sweden a Team Peugeot – Hansen.

Wspólnie z Petterem ciężko pracujemy razem w jednym kierunku. Rozmawiamy z inżynierami – gdy masz wokół siebie ludzi, którzy dają pewność siebie, możesz napierać. Najważniejsze na Łotwie są kolejne punkty dla zespołu i do klasyfikacji generalnej. Tylko tak możemy zbliżyć się do naszych marzeń

– skomentował Johan Kristoffersson.

Inauguracja łotewskiej rundy w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata miała miejsce w ubiegłym roku. Obfite opady deszczu nie zniechęciły kibiców, którzy tłumnie przybyli do Rygi, aby zobaczyć najlepszych kierowców świata w tej dyscyplinie motorsportu. Wtedy Solberg rywalizował z Ekstromem, jednak według sędziów Norweg zagrał nieczysto na torze i został zdsykwalifikowany. Jak lider zespołu EKS jest przygotowany do tej rundy?

W tym roku już testowaliśmy na torze w Rydze. Chcemy zmniejszyć naszą stratę do konkurentów. Francja była pierwszym krokiem w dobrym kierunku. Celujemy w najwyższe miejsca, chciałbym ruszyć z pole position po wyścigach pół finałowych

– uzupełnia Mattias Ekstrom.

W tej odsłonie rallycrossowych emocji na starcie zobaczymy także czwartego kierowcę, który poprowadzi Audi S1 RX. Po raz drugi na fotelu szybkiego Audi zasiądzie zawodnik DTM, Nico Mueller. Wart uwagi będzie występ Fina, Joni – Pekka Rajala, który pojedzie Mitsubishi Mirage Supercar.

Harmonogram Neste World RX of Latvia:

Sobota (16 września):

– 9:00 – przejazdy treningowe dla zawodników Super1600

-10:00 – przejazdy treningowe dla zawodników World RX i EuroRX

-12:00 – pierwsza część kwalifikacji Super1600, World RX, Euro RX

-14:30 – druga część kwalifikacji Super1600, World RX, Euro RX

-16:30 – trzecia część kwalifikacji dla Super 1600

 

Niedziela (17 września):

-8:30 – warm up dla wszystkich kategorii

-9:30 – trzecia część kwalifikacji dla World RX, Euro RX, czwarta część kwalifikacji dla World RX, Euro RX, Super1600

-13:30 – wyścigi półfinałowe dla Super1600, Euro RX

-14:10 – wyścig finałowy dla Super1600

-15:00 – wyścig półfinałowy dla World RX, wyścig finałowy dla Euro RX, World RX

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry