Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
Najnowszy Ford Fiesta R5 czeka na oficjalny test w Rajdzie Estonii
Oliver Ciesla zachwycony zaangażowaniem organizatorów Rajdu Safari
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Terenowe

Jubileuszowa Baja Poland 2018 w Pucharze Świata FIA

Obradująca w Paryżu Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła kalendarz Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych na sezon 2018. Rywalizacja w najważniejszym i najbardziej prestiżowym cyklu w tej dyscyplinie sportu zostanie podobnie jak w tym roku przeprowadzona na trasach jedenastu rajdów. Dziewiątą rundą będzie jubileuszowa, dziesiąta edycja Baja Poland.

Baja Poland to rajd, który cieszy się uznaniem Międzynarodowej Federacji Samochodowej, zawodników, mediów i naturalnie kibiców. W każdym roku wprowadzamy nowe pomysły i rozwiązania, które zapewniają coraz wyższy poziom sportowy i organizacyjny rajdu. W przyszłym roku będziemy mieli miły jubileusz, bowiem zorganizujemy już dziesiątą edycję rajdu, który z kolei po raz siódmy z rzędu znalazł się w kalendarzu Pucharu Świata FIA.

Nie planujemy radykalnych zmian w przyszłorocznej edycji. Baza rajdu zostanie zlokalizowana w Szczecinie, którego władze udzielają nam nieocenionej pomocy, podobnie jak włodarze gmin Dobra i Drawsko Pomorskie. Biura rajdu, park serwisowy oraz start i metę planujemy zorganizować na wyspie Łasztownia. To rozwiązanie w tegorocznej konfiguracji zdało bardzo dobrze egzamin. Chcemy natomiast jeszcze bardziej uatrakcyjnić rywalizację i „utrudnić” nieco życie zawodnikom wydłużając odcinki specjalne na poligonie w Drawsku Pomorskim. Niewykluczone, że charakterystyka tych prób sportowych też będzie bardziej wymagająca.

Runda Pucharu Świata FIA w Polsce to także impuls dla rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju i widać to między innymi w wynikach innych rajdów. Nie przez przypadek mamy również Polaków w czołówce klasyfikacji Pucharu Świata. Nie mam wątpliwości, że trasy 10. Baja Poland 2018 będą dla nich i dla światowej elity miejscem widowiskowej, sportowej rywalizacji

– powiedział Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu.

Kalendarz Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych 2018:

 • 16-18.02 Baja Russia-Northern Forest (Rosja)
 • 10-11.03 Dubai International Baja (Abu Zabi)
 • 24-29.03 lub 01-06.04 Abu Dhabi Desert Challenge (Abu Zabi)
 • 17-22.04 Qatar Cross Country Rally (Katar)
 • 27.05-02.06 Rally Kazakhstan (Kazachstan)
 • 21-24.06 Italian Baja (Włochy)
 • 20-22.07 Baja España Aragόn Teruel (Hiszpania)
 • 09-12.08 Hungarian Baja (Węgry)
 • 30.08-02.09 Baja Poland (Polska)
 • 07-13.10 Rallye Oilibya du Maroc (Maroko)
 • 25-27.10 Baja Portalegre 500 (Portugalia)

Potwierdzenia wymagają jeszcze terminy rozegrania rajdów Abu Dhabi Desert Challanege oraz Kataru.
Do Góry