Craig Breen i Paul Nagle dołączają do Hyundaia w Rajdzie Finalndii 2019!
76. Rajd Polski 2019 to walka nie tylko w „generalce”
„Mam ogromny apetyt na rozwój” – Beata Borowicz podsumowuje start w 4. rundzie MPRC 2019
Kuchar, Mazurkiewicz, Sokulski i Budzyński wygrali finały IV rundy Oponeo MPRC!
4. runda MPRC 2019: zacięta rywalizacja w czasie kwalifikacji w Toruniu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Rallycross, Różne, Za lotną

Johan Kristoffersson – rallycrossowy dominator

Większość dyscyplin sportowych na świecie przeżywa w swojej historii “złotą erę”, w której jesteśmy świadkami ogromnych emocji i osiągnięć. Głównymi bohaterami są sportowcy, którzy posiadają niezwykłe umiejętności. W Rallycrossowych Mistrzostwach Świata dominatorem, zawodnikiem wyznaczającym standardy jest Johan Kristoffersson.

Johan Kristoffersson od kilku sezonów jest “na fali” sukcesu. Wyniki zawdzięcza między innymi dobremu zespołowi PSRX Volkswagen Sweden. Dysponując jednym z najlepszych, a być może najlepszych samochodem w stawce – Volkswagenem Polo WRX stawiany jest jako pretendent do wygranej w niemal każdej rundzie mistrzostw świata. Aktualnie jest liderem klasyfikacji generalnej i po siedmiu rundach sezonu 2018, pewnie zmierza po kolejny tytuł mistrzowski. Czy tak się stanie? Czas pokaże. My cofniemy się do przeszłości. W tym tekście dowiecie się, co Johan Kristoffersson robił, zanim znalazł się w rallycrossie.

Johan Kristoffersson urodził się 6 października 1988 roku w Szwecji. Jest synem znanego kierowcy Tommiego Kristofferssona. Początek zawodowej kariery szwedzkiego kierowcy możemy szacować na rok 2008, kiedy wystartował w Mistrzostwach Szwecji Samochodów Turystycznych. Sezon zakończył na czwartym miejscu, wygrywając dwa wyścigi Volkswagenem. Później Johana Kristofferssona dotykały różne usterki i zmiany zespołów, przez co nie odniósł on większych sukcesów.

Od 2011 roku Johan Kristoffersson rywalizował w szwedzkiej edycji Porsche Carrera Cup. Bardzo dobra postawa i konsekwentna jazda sprawiły, że Kristoffersson mógł włączyć się w walkę o tytuł mistrzowski. Jego największym rywalem był Robin Rudholm. Niestety w ostatnim wyścigu sezonu, Johan popełnił false start i nie wygrał wyścigu. Drugi wyścig w ramach tej samej rundy, poszedł po myśli Kristofferssona – wygrana. Robin Rudholm też “nie zasypiał gruszek w popiele” i zdając sobie sprawę z sytuacji w klasyfikacji generalnej, dojechał na drugim miejscu, tuż za plecami Szweda. Przewaga punktowa nad Kristofferssonem wystarczyłą, żeby Rudholm mógł cieszyć się z mistrzowskiej korony.

Sezon 2012 można uznać za przełomowy. Johan Kristoffersson zgarnął aż pięć (!!) tytułów mistrzowskich jednego roku! – Porsche Carrera Cup Sweden, Mistrzostwa Szwecji Samochodów Turystycznych i Superstars Series w trzech kategoriach – Italian, International, rookie. Przygoda z rallycrossem zaczęła się rok później…

Od 2013 roku rallycross zagościł na stałe w życiu Johana Kristofferssona. Na początku były starty w Rallycrossowych Mistrzostwach Europy. Cztery starty i jedna wygrana za kierownicą Volkswagena, a także dwa miejsca na podium zapewniły Szwedowi ósme miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu.

W 2014 jadąc Volkswagenem Polo w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata, zdobył trzecie miejsce w Belgii. W następnym sezonie wygrał rundę w Portugalii, stanął na podium w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i we Włoszech. Ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2016 roku było jeszcze lepiej, wicemistrzostwo świata na koniec roku. 2017 to pokaz siły, pewny tytuł mistrzowski. Siedem zwycięstw, w tym pięć z rzędu! Obecnie jesteśmy przed zawodami we Francji… Sześć wygranych na koncie! Łącznie 280 wyścigów kwalifikacyjnych; 16 wygranych; 26 podium; 37 finałów i 1018 zdobytych punktów Czy ktoś zatrzyma Johana Kristofferssona? A może dominacja Szweda w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata dopiero się zaczyna?

 

Fot: FIA World Rallycross Championship
Do Góry