Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
next arrow
Slider

Kategoria: Bez kategorii

Historyczne wyniki Polaków w Rajdzie Dakar!

37. edycja (łącznie z odwołaną w roku 2008) najtrudniejszego, rajdowego sprawdzianu na świecie zapisze się na kartkach polskiej, motoryzacyjnej historii. W siódmej edycji Rajdu Dakar po przeniesieniu do Ameryki Południowej Polacy zaliczyli najlepsze wyniki w kategorii samochodów terenowych i quadów, które poprawiły dotychczasowe z lat 2011 i 2014. Dakar 2015 to niestety także tragedia, o której trzeba pamiętać. Podczas walki z czasem na trasie trzeciego etapu zmarł Michał Hernik, motocyklista spełniający marzenie startu w tym rajdzie.

Ostatni etap został skrócony do 34 kilometrów próby (dla samochodów) i 101 (dla motocykli i quadów), wszystko przez ulewne deszcze. Dla Krzysztofa Hołowczyca tegoroczna edycja to dziesiąty Dakar w historii startów. Po raz pierwszy pilotował go Francuz, Xavier Panseri, który również nie ukrywał, że jest to spełnienie jego wieloletniego marzenia. Duet dojechał do mety na świetnym, trzecim miejscu, poprawiając wyniki Hołowczyca z lat 2009 i 2011, kiedy kończył na piątej pozycji. Panseri nie będzie miał zbyt wiele czasu, aby świętować wynik debiutanckiego startu – już za niecały tydzień wraca do fotelu rajdówki, by ze swoim krajanem Bryanem Bouffierem (obaj są trzykrotnymi mistrzami Polski) rywalizować w pierwszej rundzie WRC, Rajdzie Monte Carlo.

W zawodach triumfował kierowca MINI, Nasser Saleh Al-Attiyah, który powtórzył sukces z 2011 roku. Katarczyk pilotowany przez Matthieu Baumela pokonał o 35:36 drugiego na mecie i jednocześnie najbardziej doświadczonego dakarowca z pierwszej trójki, Giniela de Villiersa (Toyota). Dla reprezentanta Republiki Południowej Afryki jest to czwarty raz na drugim stopniu podium (wygrał raz, w 2009). Hołowczyc i Panseri stracili do zwycięzców godzinę i 32 minuty (MINI). Ostatni, wręcz sprinterski etap wygrał Robby Gordon (Hummer), który pokonał o 31 sekund Leeroya Poultera (Toyota) i o 34 sekundy Emiliano Spataro (Renault).

Na 23 miejscu Dakar ukończyła załoga Marek Dąbrowski i Mark Powell (+11:08:54, Toyota), który tuż przed rajdem zastąpił Jacka Czachora. 33 lokatę wywalczyli Piotr Beaupre i Jacek Lisicki (+14:48:56, BMW).

Organizatorzy Rajdu Dakar skrócili także ostatni etap dla motocykli i quadów do drugiego punktu pomiaru czasu, wszystko spowodowane zostało ulewą, jaka rozpoczęła się tuż przed startem do próby. Rafał Sonik, który ukończył skrócony odcinek na siódmej pozycji poprawił swój najlepszy wynik w historii, czyli drugie miejsce, wygrywając Rajd Dakar w klasyfikacji quadów! Po roku 2012, kiedy Darek Rodewald (mechanik ciężarówki Gerarda de Rooya) stanął na najwyższym stopniu podium, jest to drugie zwycięstwo Polaka w Rajdzie Dakar! Dla Sonika tegoroczna edycja to siódmy start. Najlepszym dotychczasowym wynikiem było drugie miejsce w roku ubiegłym, dwukrotnie stawał także na trzecim stopniu podium. Etap zapisał na swoje konto Willem Saaijman. W klasyfikacji generalnej Polak pozostawił za sobą Jeremíasa Gonzáleza Ferioli (+2:54:50) i Waltera Nosiglię (+3:42:57).

Marc Coma triumfuje po raz piąty w klasyfikacji motocykli! Drugie miejsce zajął Paulo Gonçalves (+16:52), podium uzupełni debiutant, Toby Price (+23:16). Kuba Przygoński mimo problemów mechanicznych z motocyklem pojawił się na mecie skróconego odcinka. Polak stracił ponad godzinę, jednak udało się mu utrzymać 18 pozycję w klasyfikacji.

W klasyfikacji ciężarówek całe podium zapełnią rosyjskie załogi Kamaza. Arjat Mardiejew wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo i pokonał o 13:53 Eduarda Nikołajewa. Trójkę uzupełnił Andriej Karginow (+51:01). Na dziewiątym miejscu ukończył Holender Gerard de Rooy, którego mechanikiem pokładowym jest Darek Rodewald (+7:08:32, Iveco). Robin Szustkowski, Jarosław Kazberuk i Filip Skrobanek (Tatra) finiszowali na 19 miejscu i osiągnęli zakładany plan, jakim było wejście do pierwszej dwudziestki (+12:42:08).