Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RSMP

Gagacki i Bilski tuż za podium

Rywalizacja w zakończonym dziś 45. Rajdzie Świdnickim-Krause toczyła się przy zmieniającej się dosłownie co chwilę pogodzie. Nad szybkimi, wymagającymi odcinkami specjalnymi wokół Świdnicy na przemian wychodziło słońce i padał deszcz, a nawet śnieg. Właśnie w tak nieprzewidywalnych i zdradliwych warunkach przebiegał debiut Marcina Gagackiego w rundzie RSMP za kierownicą Skody Fabii R5. W inauguracyjnej rundzie sezonu 2017, załoga Oponeo Motorsport nie tylko nawiązała walkę z zawodnikami, którzy mają już za sobą wiele startów samochodami klasy R5, lecz także zapisała na swoim koncie wygrany odcinek specjalny. Gagacki i Bilski rozpoczęli zmagania w Rajdzie Świdnickim-Krause od triumfu na pierwszym oesie zawodów – miejskiej próbie wytyczonej na ulicach Świdnicy.

Bydgoski duet utrzymał dobre tempo także gdy rywalizacja przeniosła się na asfaltowe trasy w Górach Sowich. 5 z 7 odcinków specjalnych pierwszego etapu rajdu Gagacki z Bilskim ukończyli w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej. Reprezentanci Oponeo Motorsport jechali skutecznie i bez przygód, dzięki czemu po sobotnich oesach plasowali się na podium pierwszej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2017.

Załoga Skody Fabii R5 w barwach Oponeo kontynuowała równą jazdę także podczas niedzielnego etapu 45. edycji Rajdu Świdnickiego-Krause. Przy zmieniających się nieustannie warunkach, na mokrych i zabłoconych trasach, było to kluczem do osiągnięcia mety pierwszej tegorocznej rundy Mistrzostw Polski. Ostatecznie, po przejechaniu 12 odcinków specjalnych o łącznym dystansie 135,8 km, Gagacki i Bilski zakończyli Rajd Świdnicki-Krause tuż za podium. Tym samym reprezentanci Oponeo Motorsport zdobyli w Świdnicy 13 punktów. Na ten wynik złożyło się dwanaście punktów przyznanych za 4. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu i jeden za trzeci czas wywalczony na kończącym rywalizację Power Stage’u.

Kolejnym startem załogi Oponeo Motorsport będzie druga runda RSMP, czyli Rajd Gdańsk Baltic Cup zaplanowany na 26-28 maja.

Marcin Gagacki:

Cieszę się, że zrealizowaliśmy nasz plan na ten rajd i to z nawiązką. W pierwszym starcie nowym samochodem nie nastawialiśmy się na konkretny wynik. Chcieliśmy przede wszystkim być na mecie i przejechać komplet kilometrów, dlatego podeszliśmy do tych zawodów z niezbędną pokorą. Nasza taktyka zdała egzamin, bowiem nie tylko zebraliśmy mnóstwo cennego doświadczenia, lecz także wypracowaliśmy wiele satysfakcjonujących rezultatów na odcinkach specjalnych. Kilka z nich ukończyliśmy w pierwszej trójce, a jeden wygraliśmy. Dużo powodów do satysfakcji i mocny zastrzyk motywacji dał nam pierwszy dzień rajdu, w którym byliśmy blisko zawodników, którzy byli faworytami rywalizacji. Na warunki, jakie panowały drugiego dnia, nie byłem do końca przygotowany. Nie miałem jeszcze zbyt wielu okazji, by pojeździć tym samochodem na mokrych, zabłoconych i bardzo śliskich odcinkach. Dlatego koncentrowałem się na tym, by dojechać do mety bez przygód i dowiedzieć się jak najwięcej o zachowaniu samochodu R5 w takich warunkach. Teraz będziemy pracować, by jak najlepiej wykorzystać tę wiedzę w kolejnych rundach RSMP.

Klasyfikacja końcowa 45. Rajdu Świdnickiego-Krause – 1. rundy RSMP:

 1. Nivette/Heller (Skoda Fabia R5) 1:18:14,6 s.
 2. Gabryś/Natkaniec (Ford Fiesta R5) + 38,9 s.
 3. Kasperczyk/Syty (Ford Fiesta R5) + 1:08,2 s.
 4. Gagacki/Bilski (Skoda Fabia R5) + 1:52,1 s.
 5. Butvilas/Vaitkevicius (Skoda Fabia R5) + 2:50,3 s.
 6. Maj/Jasiński (Ford Fiesta Proto) +3:57,2 s.
 7. Marczyk/Dwornik (Subaru Impreza) + 4:03,6 s.
 8. Słobodzian/Wróbel (Subaru Impreza) + 4:36,4 s.
 9. Chmielewski/Kozdroń (BMW R+ Maxi) + 5:42,7 s.
 10. Brzeziński/Marciniak (Citroen DS3 R3T) + 5:47,1 s.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2017 po Rajdzie Świdnickim Krause:

 1. Filip Nivette – 28 pkt.
 2. Zbigniew Gabryś – 18 pkt.
 3. Tomek Kasperczyk – 17 pkt.
 4. Marcin Gagacki – 13 pkt.
 5. Dominikas Butvilas – 10 pkt.
 6. Hubert Maj – 8 pkt.
 7. Mikołaj Marczyk – 6 pkt.
 8. Marcin Słobodzian – 4 pkt.
 9. Jan Chmielewski – 2 pkt.
 10. Jakub Brzeziński – 1 pkt.

 
Do Góry