Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Rallycross

FIA World Rallycross Championship – Kristoffersson nadal niepokonany!

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata powróciły do Europy. Runda w Loheac nie przyniosła nam niespodzianki, po raz siódmy w tym sezonie wygrywa Johan Kristoffersson!

Od początku tego weekendu kibice wywierali presję na zespole Team Peugeot Total. Sébastien Loeb, Timmy Hansen i Kevin Hansen mieli walczyć o zwycięstwo “u siebie”. Podczas wyścigów kwalifikacyjnych, szczególnie pod koniec trzeciej części kwalifikacji Timmy Hansen zapisał na swoje konto triumf w wyścigu czwartym. Później było nieco więcej problemów. Szczególnie dla dziewięciokrotnego rajdowego mistrz świata, Sébastiena Loeba, który awansował do półfinałów “tylnymi drzwiami”, kwalifikując się w ostatniej możliwej chwili.

W pierwszym półfinale bardzo dobre tempo pokazał Mattias Ekström. Szybka reakcja na starcie pozwoliła mu wysunąć się na pozycję lidera, przez większość wyścigu kontrolował sytuację. Za nim toczył się pojedynek między Johanem Kristofferssonem, a Timmim Hansenem. Ostatecznie, to aktualny mistrz świata dojechał za plecami Ekströma. Hansen musiał zadowolić się trzecim miejscem.

Drugi półfinał, to pokaz siły dwóch zawodników, Andreasa Bakkerunda i Sébastiena Loeba. Pierwszy z nich, podobnie, jak jego zespołowy kolega w pierwszym półfinale, bardzo dobrze zaprezentował się tuż po starcie. “Super Seb” również wykonał niesamowitą pracę, przebijając się z końca stawki do ścisłej czołówki. Tak duży awans na dystansie nieco ponad dwóch zakrętów! Dalej sytuacja w wyścigu uspokoiła się. Pierwszy linię mety przejechał Bakkerud, za nim uplasował się Loeb, a trzeci zameldował się Petter Solberg.

Finał od zawsze rządzi się własnymi zasadami. Tutaj nic, co zdarzyło się wcześniej może nie mieć odniesienia w trakcie sześciu okrążeń. Chwilę po zapaleniu się zielonych świateł, jak z procy wystrzeliły dwa samochody zespołu EKS. Andreas Bakkerud i Mattias Ekström zaczęli nadawać tempo. W walce “bok w bok” pogubili się nieco kierowcy Peugeotów i niemal nie liczyli się w walce o wygraną zajmując ostatnie pozycje. Dwaj kierowcy Volkswagena starali się wyprzedzić znajdujące się na czele Audi. Początkowo nie udawało się. Na obowiązkowego joker lapa pierwszy zjechał Petter Solberg. Okrążenie później pojawił się Johan Kristoffersson. Strategia Ekstroma i Bakkeruda zakładała zjazd na joker lapa na ostatnim kółku. Tak się stało. Niestety, mimo bardzo dobrej prędkości w dodatkowej części toru nie udało się Bakkerudowi powrócić z joker lapa, jako lider. Wyprzedził go Johan Kristoffersson. Mattiasa Ekströma pokonał Solberg. Podsumowując, kolejność po przekroczeniu linii mety, była następująca – Johan Kristoffersson, Andreas Bakkerud i Petter Solberg, czwarty dojechał Mattias Ekström, piąty Timmy Hansen, a ostatni Sébastien Loeb

Fot. FIA World Rallycross Championship
Do Góry