Kategoria: Rallycross

FIA World Rallycross Championship: Kristoffersson dominuje w domowej rundzie

Kolejna runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata odbyła się w Szwecji w miejscowości Holjes. O zwycięstwie w domowej rundzie marzyło wielu Szwedów. Tylko Kristofferssonowi w WorldRX i Marklndowi w EuroRX udało się zrealizować to marzenie.

Zawody na torze Holjes Motorstadion nazywane są często „rallycrossowym Monte Carlo”. Dużo skoków, niewidocznych zakrętów i kręta charakterystyka z dość szybkim joker lapem. Dzięki czemu nawet wjazd na obowiązkową część toru, generującą często straty, tutaj nie jest wielkim utrudnieniem. Sprytnie w czasie kwalifikacji wykorzystywał to jeden z kierowców Volkswagena, Johan Kristoffersson.

Jak zawsze najwięcej emocji czekało na kibiców w końcowej części rozgrywki. Dwa półfinały i zamykający dzień finałowy bieg, po raz kolejny pokazały, jak nieprzewidywalny jest to sport. W pierwszym półfinale od startu bardzo dobre tempo, podobnie jak w kwalifikacjach, pokazał Johan Kristoffersson. Praktycznie nie dał szans rywalom i pewnie wygrał swój wyścig półfinałowy. Zacięta walka toczyła się pomiędzy kierowcami Peugeota. Drugie miejsce w pierwszym półfinale zajął Loeb, natomiast trzeci dojechał Hansen.

Ostatni wyścig półfinałowy, to prawdziwy dramat Pettera Solberga i pokaz siły Andreasa Bakkeruda. Pierwszy z nich został na starcie. W Volkswagenie Polo „Mr. Hollywood” zgasł silnik i nie udało się odrobić strat. Awans do finału przepadł. Z kolei dla Bakkeruda był to niemal idealny wyścig. Od początku niezagrożony pewnie dojechał do mety, wypracowując nad rywalami dużą przewagę. Emocje przed wielkim finałem WorldRX rosły coraz bardziej.

Organizatorzy najpierw przeprowadzili finał EuroRX. Stawka zdominowana przez zawodników ze Szwecji zapowiadała walkę do końca, ponieważ każdy z nich chciał jak najlepiej zaprezentować się przed własną publicznością. W trakcie wyścigu byliśmy świadkami zaciętej walki między Markludem i Hedstromem. Prowadzenie w wyścigu przejmował raz jeden, a raz drugi z Szwedów. Ostatecznie to Marklud wyszedł z tej rywalizacji zwycięsko. Hedstrom musiał zadowolić się drugim miejscem. Na uwagę i uznanie zasługuje trzecia lokata Renne Muaennicha – dla którego jest to pierwsze podium w EuroRX.

W finale WorldRX ponownie ogromną przewagę od startu podkreślił Johan Kristoffersson. Walkę próbował nawiązać z nim Andreas Bakkerud, jednak konsekwentna i szybka jazda Szweda nie pozwoliła zbliżyć się rywalowi z Norwegii nawet na odległość samochodu do niesamowicie szybkiego Volkswagena Polo. Odpowiednia strategia wjazdu na joker lapa pozwoliła Loebowi znaleźć się za czołową dwójką.

Pod nieobecność na Holjes Mattiasa Ekströma i przez nieudany występ Pettera Solberga, Johan Kristoffersson powoli umacnia się na fotelu lidera klasyfikacji generalnej (181 pkt.). Drugie miejsce zajmuje Petter Solberg (150 pkt.), a trzecie Mattias Ekström (143 pkt.). Ciasno jest na miejscach cztery, pięć i sześć, ponieważ Loeba, Bakkeruda i Timmego Hansena dzielą pojedyncze oczka.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry