Kategoria: Rallycross

FIA World Rallycross Championship: czas na Canada RX!

Przed nami kolejna runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata, tym razem zawodnicy odwiedzą Kanadę. Po pięciu tygodniach wakacyjnej przerwy czeka nas duża dawka emocji za oceanem. Kierowcy Supercars i RX2 będą częścią wielkiego motoryzacyjnego święta.

Czwarty sezon kierowcy powalczą na torze Grand Prix de Trois – Rivieres, który ma blisko tysiąc czterysta metrów długości i składa się w pięćdziesięciu dziewięciu procentach z asfaltu i czterdziestu jeden z szutru. Jedenaście zakrętów najszybciej pokonał Timur Timerzyanov w czasie 0:47,141s w 2016 roku. W tym samym sezonie na pierwszym miejscu oglądaliśmy Timmiego Hansena. Drugie miejsce należało do Andreasa Bakkeruda, a trzecie do Johana Kristofferssona.

To było prawdopodobnie najbardziej niespodziewane zwycięstwo w dotychczasowej karierze. Dostałem się do finału z czwartego miejsca. Nie miałem nic do stracenia. Szybki samochód i dobra strategia pozwoliły wygrać wyścig. To pokazuje, że w rallycrossie wszystko jest możliwe!

– wspomina Timmy Hansen.

Samochody Supercars pojawią się na ulicznym torze w ramach motoryzacyjnego festiwalu, w którego skład poza samochodami do rallycrossu wchodzą także pojazdy z Formuła Drift, Supermoto, Super Quads, NASCAR Kanada, Porsche Coupe Challenge i samochody wyścigowe w kategorii Touring Cars z Kanady.

Johan Kristoffersson przystępuje do rundy w Kanadzie, jako lider klasyfikacji generalnej z trzema zwycięstwami na koncie ( Belgia, Norwegia, Szwecja) z przewagą trzydziestu jeden punktów nad drugim w tabeli Petterem Solbergiem. Tym samym dwa najlepsze miejsca zajmują zawodnicy ekipy PSRX Volkswagen Sweden.

Do rywalizacji w Kanadzie powraca Mattias Ekstrom i jego Audi S1, który odpuścił start w poprzedniej rundzie ze względu na start w wyścigu serii DTM. Obecność Szweda na starcie do kanadyjskiego show oznacza, że o najlepsze miejsca będą walczyć wszyscy najlepsi kierowcy samochodów Supercars. Wśród nich jest Timmy Hansen z Team Peugeot Hansen. Jadąc za kierownicą Peugeota 208 RX wygrał ubiegłoroczne zawody. Szwed chciałby powtórzyć ten wynik.

Trzy dotychczasowe sukcesy nie są złe, jednak w Kandzie możemy zdobyć czwarte trofeum. To absolutnie możliwe, ponieważ tor odpowiada mi i naszemu Audi S1 EKS RX. Są spektakularnie długie proste i dwa skoki, które są dobrą zabawą

– komentuje Ekstrom.

Dalej na linii startu zobaczymy pozostałych zawodników, Andreasa Bakkeruda z Hoonigan Racing Division, który w klasyfikacji generalnej znajduje się tylko jeden punkt za Sebastienem Loebem. Zespołowego kolegę Bakkeruda, czyli szalonego i nieprzewidywalnego Kena Blocka, jadącego równie zwariowanym Fordem Focusem RX. Do tego Kevin Hasen z Team Peugeot Hansen, a także Gergoire Demoustier i Jean – Baptiste Dubourg. Wspólnie będę reprezentować zespół DA Racing, wystawiając do rywalizacji dwa Peugeoty 208 RX.

Wróciłem z Silk Way Rally do miejsca, które jest różne od tego w jakim byłem przez ostatnie kilka tygodni. Atmosfera jest świetna, a tor jest inny niż pozostałe w mistrzostwach. Ściany oznaczają, że nie można popełnić zbyt wiele błędów, dlatego postaram się jechać tak czysto i sprawnie, żeby znaleźć się w finale

– mówi Sebastien Loeb.

To nie koniec znanych nazwisk na liście zawodników. W ramach Canadian RX zobaczymy między innymi brata Lewisa Hamiltona, kierowcy Formuły 1, Nicka Hamiltona. Poza nim fani „Mr. Hollywood”, czyli Pettera Solberga mogą kibicować także jego synowi. Oliwier Solberg również wystartuje w Canadian RX. Dla Nicka Hamiltona przygotowano coś specjalnego. Poprowadzi samochód przygotowany przez firmę Fuca Racing o nazwie Maverick X3.

Jestem bardzo zaszczycony, że zostałem wybrany do wyścigu. Zawsze chciałem być częścią Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Jadąc samochodem po drodze nie mogę doczekać się, kiedy zjadę z drogi, by driftować i kontrolować samochód po zróżnicowanej nawierzchni. Zamierzam dobrze się bawić. Mam dużo rzeczy do nauczenia, jednak jestem gotowy do tego wyzwania.

– mówi Nick Hamilton.

Dla kierowców w kategorii RX2 będzie to piąte spotkanie. Aktualny lider klasyfikacji generalnej nie może czuć się pewnie. Cyril Raymond posiada tylko sześć punktów przewagi nad Dan Rooke, który wygrał poprzednią rundę w Szwecji. Na uwagę powinna zasługiwać także postać Cola Keattsa. Jako szesnastolatek jest najmłodszym zawodnikiem w stawce RX2.

Jestem naprawdę podekscytowany, mam również nieco obaw. Ścigałem się tutaj w ubiegłym roku, to niesamowity tor. Jest zarazem szybki i techniczny z kilkoma ciasnymi zakrętami. To duże wyzwanie, jednak poziom w RX2 jest tak wysoki, że kierowcy na pewno poradzą sobie z tym aspektem

– opowiada Cole Keatts.

Harmonogram zawodów:

Sobota (05.08.2017)

8:00 – trening Supermoto

8:30 – trening SuperQuads

9:15 – trening WorldRX i RX2

10:20 – Formuła Drift

12:50 – kwalifikacje Super Quads

13:25 – Formuła Drift

14:00 – wyścig kwalifikacyjny Q1 dla RX2, WorldRX, CXE 4WD&2WD, CXE SxS

16:30 – wyścig kwalifikacyjny Q2 dla WorldRX i RX2

Niedziela (06.08.2017)

8:25 – rozgrzewka dla WorldRX i RX2

9:30 – wyścig kwalifikacyjny RX2 i WorldRX

13:00 – wyścigi półfinałowe dla RX2

15:00 – wyścigi półfinałowe dla WorldRX i Finał RX2

16:00 – wyścig finałowy dla WorldRX

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry