Kategoria: Różne

Elektryczne Mitsubishi Mirage R5

fot. mitsubishir5.com

Szwedzka firma Mpart AB ogłosiła, że zbuduje elektryczne Mitsubishi Mirage, korzystając z regulaminów dotyczących samochodów rajdowych klasy R5. Prototyp ma być gotowy jesienią tego roku. Mirage R5 ma być wyposażone w dwa silniki elektryczne – jeden z nich zostanie zamontowany z przodu samochodu, a drugi w tylnej części rajdówki. Mają one generować moc 250 kW i moment obrotowy 600 Nm. Firma zbudowała już Mirage R5 ze spalinowym silnikiem, z którego korzystają załogi na całym świecie – od Mistrzostw Wielkiej Brytanii po Mistrzostwa Azji i Pacyfiku.

Tomas Weng, dyrektor Mpart i projektant Mirage R5, dla redakcji autosportu:

Zawsze myślałem o stworzeniu elektrycznego auta klasy R5. W przejrzysty sposób było widać to, w którą stronę zmierza przemysł samochodowy, dlatego warto budować samochody zasilane różnymi źródłami energii. Największym wyzwaniem nie jest konstrukcja auta, lecz bateria, jej ładowanie i odpowiednie właściwości. Konstruktorzy muszą zacząć od czegoś i ważne jest, aby ta technologia została opracowana, byśmy mogli rozwijać zagadnienie alternatywnych paliw. Wiele technologii jest już dostępnych. W związku z tym jest to dość prosta konwersja i jeśli wszystko się połączy, możemy mieć gotowy prototyp już we wrześniu.

Wierzę, że dzień, w którym zobaczymy klasę elektrycznych samochodów rajdowych, a nawet imprezę z ich udziałem, nie jest zbyt daleko. Zdaję sobie sprawę, że wielu osobom może się to nie podobać, jednak aby nasz sport samochodowy i firmy przetrwały, musimy korzystać z nowych technologii.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry