Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Dziś urodziny obchodzi Bruno Thiry

Jean-Marc Fortin, Nicolas Gilsoul i Stephane Prevot. Co łączy tych fantastycznych, rutynowanych pilotów? Otóż wszyscy trzej w swej karierze mogą się pochwalić startami u bogu legendarnego Bruno Thirego. Dziś obchodzimy jego pięćdziesiąte trzecie urodziny.

Belg rajdową przygodę rozpoczął od startu Sabem 99 Turbo w 6 Heuers de Veise–Aubel. Od tamtego czasu minęło już prawe trzydzieści lat. Thiry przez kilka lat szlifował swoje umiejętności podczas belgijskich rajdów oraz sporadycznych startów w runach Mistrzostw Europy. Prawdziwy przełom przyszedł w roku 1991. Wtedy to Bruno zaczął swoją wieloletnią współpracę ze Stephanem Prevotem, a jego Opel Kadett GSI na stałe zagościł w cyklu ERC. Solidne przejechanie całego sezonu oraz zwycięstwo w Rally Bohemia dały mu piąte miejsce na koniec sezonu mistrzostw Europy. To samo miejsce Thiry i Prevot zajęli w 1994 roku, jeżdżąc Fordem Escortem RS Cossworth w WRC. Ich najlepszy wytęp to runda rozgrywana w Wielkiej Brytanii, gdzie Belgowie wywalczyli trzecie miejsce.

W 1999 roku Bruno Thiry reprezentował fabryczne farby zespołu Subaru WRT. Podczas siedmiu rajdów, w których wystartował, wywalczył tylko sześć punktów, co nie pozwoliło mu na kontunuowanie współpracy z japońskim zespołem. Dwa lata później jeżdżąc tym razem dla zespołu Skody, Belg zajmował miejsca na końcu stawki, a jego najlepszym osiągnięciem było trzykrotnie wywalczone ósme miejsce. W 2003 roku na prawym fotelu Peugeota 206 WRC Thiriego zasiadł Jean-Marc Fortin. Bruno Thiry w tym sezonie osiągnął swój największy sukces, jakim był tytuł mistrza Europy, wygrywając po drodze pięć rajdów, a trzykrotnie będąc na drugim miejscu. W następnym sezonie Thiry był pilotowany przez Nicolasa Gilsoula w aucie grupy S1600. Ta mieszanka nowości ostatecznie zaowocowała trzecim miejscem w ERC. Rok 2004 był ostatnim pełnym sezonem w karierze Belga. Od tamtego czasu na rajdowych trasach pojawia się co roku, lecz są to tylko sporadyczne starty. Przykładem jest ubiegłoroczny udział w Rajdzie Ypres, w którym Thiry poprowadził Opla Adama R2.
Do Góry