Grzegorz Grzyb – „uwielbiam startować w rajdach, robię to przez całe dorosłe życie” – wywiad
Rajdy – zespoły, media, kibice, organizatorzy… Kilka myśli przed rajdowym sezonem
Arkadiusz Lechoszest gotowy do startu Rallysprint Kopna 2019
Mam bardzo duży niedosyt – Beata Borowicz po pierwszej rundzie MPRC 2019
Platinum 3. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 2019 – siódme miejsce w klasie 1 duetu Wrona / Browiński
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Kartka z kalendarza

Dziś rocznica urodzin Janusza Kuliga

19 października to data obowiązkowa do zapamiętania dla wszystkich rajdowych kibiców. Gdyby nie tragiczny wypadek sprzed 11 lat, dziś obchodzilibyśmy czterdzieste szóste urodziny Janusza Kuliga.

Kulig jak większość kierowców w tamtych czasach rajdową zabawę rozpoczął od popularnego „malucha”. Prawdziwa sława przyszła po pięciu latach, kiedy zaczął jeździć charakterystycznym, żółtym Renault Megane Maxi. Niesamowicie szybka i agresywna „ośka” pozwoliła duetowi Kulig/Baran zdobyć tytuł Mistrza Polski. Rok później jadąc tym samym samochodem sezon zakończyli na drugim miejscu. Rok 1999 był pierwszym kontaktem z autem WRC, a dokładnie z Fordem Escortem. Ekipa Marlboro powtórzyła wynik z poprzedniego sezonu. Przesiadka do Forda Focusa WRC zaowocowała dwoma tytułami Mistrzów Polski oraz jednym tytułem Mistrzów Słowacji. W 2002 roku Janusz Kulig i Jarosław Baran spróbowali swoich sił na europejskim podwórku. Ten eksperyment przyniósł im trzy wygrane rajdy, które wystarczyły na zdobycie wice mistrzostwa.

W tym szczególnym dniu musimy pamiętać również o tym, że Janusz Kulig był nie tylko fantastycznym kierowcą, ale także niezwykłym człowiekiem, który był i wciąż jest dla wielu ludzi niedoścignionym wzorem do naśladowania. Jego odejście wytworzyło wielką pustkę w rajdowym środowisku oraz w sercach ludzi, którzy go znali i podziwiali.
Do Góry