Kategoria: WRC

Dziewięć lat bez Richarda

25 listopada 2005 roku świat obiegła informacja, której nikt nie chciał słyszeć. W czwartą rocznicę zdobycia tytułu mistrza świata umiera Richard Burns, fabryczny kierowca zespołów Mitsubishi, Subaru, Peugeot, a przede wszystkim skromny reprezentant barw Anglii, któremu za swoją jazdę kibicowały rzesze fanów na całym świecie.

Karierę w rajdach samochodowych rozpoczął w roku 1988, mając siedemnaście lat. Wsiadł wtedy do Talbota Sunbeama. Dwa lata później zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata (Lombard RAC Rally), w którym zajął trzecie miejsce w klasie N3 za kierownicą Peugeota 309 GTI, 28 w klasyfikacji generalnej. W 1993 roku został mistrzem Wielkiej Brytanii (Subaru Legacy RS), a już dwa lata później, w Network Q RAC Rally, staje na pierwszym podium mistrzostw świata, razem z Robertem Reidem. Pilot ten, również Brytyjczyk, towarzyszył Burnsowi od 1993 roku przez dziesięć lat, aż do ostatniego startu w Rally Catalunya – Costa Brava. W roku 1998 wygrywają swój pierwszy rajd WRC, Safari Rally Kenya (Mitsubishi Carisma GT Evo IV). Rok później (1999) zostają zawodnikami zespołu Subaru, wywalczając dwukrotnie tytuły wicemistrzów, a w roku 2001 mistrzów świata. Kolejny rok to przesiadka do Peugeota i piąte miejsce w klasyfikacji, ostatni sezon ukończyli na czwartej pozycji.

Richard w swojej karierze wygrał dziesięć rajdów WRC, trzydzieści cztery razy stawał na podium, zdobywając 351 punktów. Wygrał 277 odcinków specjalnych. Zmarł na nowotwór mózgu dziewięć lat temu. Dzisiaj wspominamy tego wspaniałego kierowcę kilkoma filmami, na których widać jego pewną i szybką jazdę.

Zobacz również:

komentarzy

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply
Do Góry