RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
Najnowszy Ford Fiesta R5 czeka na oficjalny test w Rajdzie Estonii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Dzień 1: Mikkelsen, Neuville i Østberg w 19,3s

Na zakończenie pierwszego etapu Rajdu Szwecji rozegrano super odcinek specjalny na torze wyścigów konnych w Karlstad. Jako pierwsi na trasę wjechali Sébastien Ogier i Jari-Matti Latvala (Volkswageny Polo R WRC), z których szybszym okazał się Francuz. Lider mistrzostw świata wygrał ten odcinek i zapowiada walkę o odzyskanie pozycji lidera. – Plan jest nadal taki sam: cisnąć tak mocno, jak tylko potrafię. Musieliśmy podjąć ryzyko dzisiaj. Jechać jako pierwszy na drodze było problemem na drugiej pętli. Cisnąłem mocno aby to zrekompensować. Nie żałuję jednak. Popełniłem błąd ale jestem zadowolony z dnia.

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak nie zaliczą dzisiejszego etapu do udanych. Na szóstym odcinku specjalnym zajęli trzecie miejsce i awansowali na ósmą pozycję w generalce, niestety na kolejnej próbie awarii uległa ich Fiesta i Polacy stracili napęd na tylną oś. Tak dojechali do mety dnia, niestety ze sporymi stratami (+7:50,6s, Ford Fiesta RS WRC).

Po pechu kolegów z zespołu w rajdzie prowadzi Andreas Mikkelsen, który ustrzegł się błędów i jest na czele klasyfikacji (Volkswagen Polo R WRC). Drugie miejsce zajmuje Thierry Neuville, który traci tylko 19,0s (Hyundai i20 WRC). – Świetny dzień. Czuję dobrze samochód. Czołową trójkę uzupełnia Mads Østberg, jedynie trzy dziesiąte za Belgiem (+19,3s, Citroen DS3 WRC). – Dobry dzień ale za dużo incydentów. Mam nadzieję, że organizatorzy mogą coś zrobić z niesfornymi kibicami. Straciłem ponad 10 sekund, Prokop również. To kosztowało mnie szanse na wcześniejszą walkę o zwycięstwo.

Czwartą pozycję zajmuje wspomniany wcześniej Ogier (+24,6s, Volkswagen Polo R WRC). Piąty jest Ott Tänak (+1:06,1s, Ford Fiesta RS WRC), a szóstą pozycję zajmuje zastępujący Daniego Sordo Hayden Paddon (+1:37,0s, Hyundai i20 WRC). Siódme miejsce to pierwszy „prywaciarz”, czyli Martin Prokop (+2:00,5s, Ford Fiesta RS WRC), ósmy jest zwycięzca szóstej próby, Jurij Protasow (+2:11,3s, Ford Fiesta RS WRC). Na dziewiątej pozycji plasuje się Henning Solberg (+2:18,1s), a dziesiątkę zamyka Elfyn Evans (+2:49,5s, obaj w Fiestach RS WRC).

Jari-Matti Latvala po wypadnięciu z trasy na dziewiątym odcinku zajmuje odległą pozycję w klasyfikacji (+8:27,0s, Volkswagen Polo R WRC). – Jestem bardzo rozczarowany. Nie jest łatwo znaleźć motywację. Mamy pracę do zrobienia, aby skupić się na nowo. Postaram się znaleźć dobry feeling do jazdy. Plan na jutro to wejście na pozycję punktowaną, jeśli się uda. Czternaste miejsce zajmują Michał Sołowow i Maciej Baran (+4:03,8s, Ford Fiesta RS WRC).

W WRC-2 liderem Fin Jari Ketomaa (Ford Fiesta R5), na drugie miejsce awansował po prologu Wałery Gorban (+46,1s, Mini JCW RRC). Trójkę uzupełnia Fredrik Åhlin (+46,5s, Ford Fiesta R5), tuż za nim plasuje się Eyvind Brynildsen (+49,1s, Ford Fiesta RRC). Yaazed Al Rajhi jest piąty (+2:51,2s, Ford Fiesta S2000), natomiast szóste miejsce zajmują Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (+3:17,6s, Ford Fiesta R5). W WRC-3 samotnie lideruje Ole Christian Veiby (Citroen DS 3 R3T).

Aktualną klasyfikację rajdu znajdziesz tutaj oraz w górnym menu (WRC > Wyniki na żywo).
Do Góry