Kategoria: WRC

Dyskusja o elektrycznym WRC

fot. facebook/M-Sport

Zastosowanie technologii elektrycznych i hybrydowych w Rajdowych Mistrzostwach Świata to temat, który zostanie podjęty przez FIA oraz osoby decyzyjne na spotkaniu w Genewie. Prezydent Fédération Internationale de l’Automobile, Jean Todt zdaje sobie jednak sprawę z ograniczeń i trudności jakie niesie za sobą próba wykorzystania alternatywnych źródeł energii w WRC.

Jean Todt, dla redakcji motorsport.com:

Dzisiaj żaden producent nie dostarcza samochodu, który może przejechać 200 kilometrów po odcinkach specjalnych, z rajdową prędkością i dodatkowo można go szybko naładować.

W tej chwili całkowicie wykluczone jest myślenie o WRC z samochodami elektrycznymi. Bardzo ważne jest, aby mieć różne kategorie z różnymi sposobami optymalizacji nowych technologii.

To oczywiste, że musimy wprowadzić w WRC technologię bardziej przyjazną środowisku. Sport samochodowy to nie tylko show. Musi to być laboratorium dla nowych technologii i bezpieczeństwa, co sprawi, że inwestycja dla producentów będzie bardziej uzasadniona. Nie będzie odnosić się tylko do rywalizacji na trasach.

Musimy wprowadzić jakąś technologię hybrydową, to oczywiste. Świat się zmienia, przemysł samochodowy się zmienia, rywalizacja się zmienia.

Pewien starszy członek zespołu, którego danych nie ujawniono, powiedział że można również brać pod uwagę mniej drastyczne zmiany.

Wszyscy wiemy, że musimy coś zmienić, ale czy trzeba się spieszyć z elektrycznością lub hybrydą? Są rzeczy, które możemy zrobić całkiem szybko dzięki bieżącym regulacjom: zmniejszenie liczby cylindrów używanych na dojazdówkach, tego typu rzeczy. Spotkanie w Genewie będzie interesujące i na pewno pomoże ukształtować przyszłość rajdów

– mówiło źródło motorsport.com.

M-Sport pracuje już nad budową elektrycznego samochodu rajdowego, który ma być najprawdopodobniej gotowy jeszcze w tym roku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry