Kategoria: WRC

Debiutancki triumf Lappiego w Rajdzie Finlandii 2017

Esapekka Lappi i Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) zwyciężyli w Rajdzie Finlandii 2017! Dla fińskiego kierowcy jest to pierwsze w historii zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), wywalczone w czwartym starcie samochodem najwyższej klasy! – Niesamowite. Co za rajd. Bardzo dziękuję zespołowi, zbudowali bardzo szybki samochód w tak krótkim czasie. Wielki respekt dla nich. Mam małe doświadczenie i muszę zrobić jeszcze duży przebieg. OK, na mojej domowej ziemi powinienem być jednak szybki, i byłem – podsumował Lappi.

Na drugie miejsce w końcówce awansowali Elfyn Evans i Daniel Barritt (+36,0s, Ford Fiesta WRC). – To był trudny weekend. Piątek był daleki od ideału. Ani razu nie pomyśleliśmy, że będziemy w tym miejscu, jednak cisnęliśmy. Trzecia pozycja jest naprawdę pozytywna. Potrzebowaliśmy dobrego wyniku – mówił Evans, nie wiedząc jeszcze, że ukończy na drugiej pozycji. Trzecie miejsce ostatecznie zajęli Juho Hänninen i Kaj Lindström (+36,3s), gwarantując zespołowi Toyoty dublet na podium. Przegrali tylko o 0,3s! –

Czwarta pozycja to duet Suninen/Markkula (+1:01,5s, Ford Fiesta WRC), którzy przez dłuższy czas byli na podium. Niestety dziś wycieczka „w plener” zepchnęła ich w klasyfikacji. – Ciężko cokolwiek powiedzieć. Rajd był bardzo dobry, tempo również – lepsze niż ktokolwiek się spodziewał – i byłem na drugim miejscu. Potem dwa błędy i wylądowaliśmy na czwartym. W tym momencie jestem rozczarowany, ale jutro będzie lepiej. To mój drugi rajd w tym samochodzie, a walczyłem o podium – podsumował Suninen. W pierwszej piątce uplasowali się jeszcze Breen i Martin (+1:22,6s, Citroen C3 WRC). – Ostatni rok był tu świetny, byłem na szczycie. Starałem się. Mam wokół siebie świetną grupę ludzi, pracowali bardzo ciężko. Ale potrzebujemy więcej – mówił Breen.

Na szóstym miejscu sklasyfikowani zostali Neuville i Gilsoul (+1:33,1s, Hyundai i20 Coupe WRC). W punktacji sezonowej zrównali się na pierwszej pozycji z Ogierem i Ingrassią, którzy nie ukończyli fińskich zawodów. – Nie wiem czy oda się go złapać (Ogiera w klasyfikacji sezonowej, przyp. red.), ale zobaczymy co zrobią inni. Chcemy zmniejszyć stratę do Seba. Nawet jeśli nie było tempa w ten weekend, mam za sobą świetny zespół, który pracuje, aby to poprawić – mówił tuż za metą ostatniej próby Neuville. Za Belgami sklasyfikowani zostali Tänak i Järveoja (+1:53,6s, Ford Fiesta WRC). – Wiedziałem, że Jari-Matti będzie trochę czyścił, więc starałem się mocniej. Nie był to idealny przejazd na pięć punktów, ale nie był też całkiem zły – komentował Estończyk.

W pierwszej dziesiątce uplasowali się jeszcze Meeke i Nagle (+3:12,6s, Citroen C3 WRC), Sordo i Marti (+4:11,5s, Hyundai i20 Coupe WRC) oraz Østberg i Eriksen (+4:21,2s, Ford Fiesta WRC).

W klasyfikacji sezonowej Ogier i Neuville mają po 160 punktów. Na trzecie miejsce awansował Tanak (119), czwarty jest Latvala (114). Kolejne miejsca zajmują Sordo (84), Evans (79), Breen (53), Paddon (51), Hanninen (46), Lappi (45).