Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Mistrzostwa Polski Rallycross, Rallycross

Czwarta runda Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross: 68 zawodników na starcie

fot. Maciej Niechwiadowicz, rallycross.com.pl

Po dwóch rundach w Słomczynie i jednej w Toruniu Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross wchodzą w półmetek zmagań. Areną rywalizacji w czwartej rundzie tegorocznych mistrzostw będzie litewski tor Vilkyciai. Zawodnicy grup SuperCars i SuperNational znają go z zeszłego roku, jednak w tym sezonie u naszych północnych sąsiadów zobaczymy zmagania we wszystkich klasach OPONEO MPRC. Na starcie staną więc liderzy poszczególnych klasyfikacji, czyli Tomek Kuchar, Radosław Raczkowski, Łukasz Światowski, Łukasz Grzybowski i Jacek Górniak. Mocną stawkę tworzą także lokalni zawodnicy rywalizujący w ramach Mistrzostw Litwy oraz Baltic Rallycross Cup, co oznacza, że w bezpośredniej walce zmierzy się aż 68 kierowców.

Ubiegłoroczne zmagania na obiekcie nieopodal Kłajpedy najlepiej wspominają Łukasz Zoll i Mikołaj Otto, którzy byli najlepsi wśród regularnych uczestników polskiego czempionatu. Pierwszy zapewne będzie chciał poprawić zeszłoroczne drugie miejsce i odrobić w ten sposób punkty, które uciekły podczas niezbyt szczęśliwych pierwszych rund sezonu. Celem dla Mikołaja Otto, jak i pozostałych zawodników grupy SuperCars, będzie pokonanie Pauliusa Pleskovasa (Ford Focus) – aktualnego lidera mistrzostw Litwy i triumfatora ubiegłorocznych zawodów na torze Vilkyciai.

Na Litwie do boju ruszy aż 15 zawodników z grupy SuperCars, z czego szóstkę będą stanowili Polacy. Pretendentem do wygranej oczywiście będzie Tomasz Kuchar (Peugeot 208 RX), jednak zacięta walka w tym roku oraz wyniki poprzedniej rozgrywki na Litwie pokazują, że czeka go niełatwe zadanie. Na starcie nie zabraknie także zawodników OPONEO Motorsport – Dariusza Topolewskiego (Volkswagen Polo RX) oraz Marcina Gagackiego (Mitsubishi Lancer Evo), a także wspomnianego wcześniej Mikołaja Otto (Mitsubishi Lancer Evo), Macieja Cywińskiego (Skoda Fabia) oraz Marcina Lisickiego. Ten ostatni zalicza duży skok w swojej karierze, gdyż wcześniej ścigał się za kierownicą Fiata Seicento, co doprowadziło go do piątego miejsca w zeszłorocznej klasyfikacji SC Cup. Teraz Lisicki sprawdzi swoje możliwości za kierownicą Forda Fiesty przynależnej do najmocniejszej grupy w rallycrossie. Oprócz Lisickiego, w Fieście zobaczymy także Arvydasa Galinisa – aktualnego mistrza Litwy oraz Sarunasa Glikasa (Mitsubishi Lancer Evo), który przed zawodami w Vilkyciai zajmuje drugie miejsce w punktacji litewskiego czempionatu.

fot. Maciej Niechwiadowicz, rallycross.com.pl

W grupie SuperNational zgłoszono w sumie 30 samochodów z czego połowa to zawodnicy reprezentujący biało-czerwone barwy. Nie zabraknie wśród nich Łukasza Zolla – aktualnego mistrza Polski w tej kategorii. Kierowca BMW E30 będzie chciał pokonać nie tylko liderującego w grupie Radosława Raczkowskiego (Volkswagen Polo) czy też drugiego w klasyfikacji Alana Wiśniewskiego (Citroen C2), ale także liczną stawkę lokalnych zawodników w równie mocnych samochodach.

Litewskie zawody są nowością dla kierowców z klas RWD Cup, Seicento Cup i 126p Cup. Podczas wyjazdowej rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross w pierwszej z trzech wymienionych kategorii zmierzy się 11 zawodników. Do swoich BMW E36 wsiądzie oczywiście cała czołowa trójka z Łukaszem Światowskim na czele, a także ośmiu innych kierowców, którzy na nowym dla siebie torze postarają się powalczyć o punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Walki nie zamierzają odpuszczać także liderzy klasy SC Cup, którą poprowadzi niepokonany w tym sezonie Łukasz Grzybowski. Za jego plecami będą czaili się Mariusz Nowocień, czy też czwarty w klasyfikacji Szymon Jabłoński. W sumie w Fiatach Seicento zasiądzie siedmiu kierowców.

Listę zgłoszeń oczywiście uzupełniają zawodnicy w nietracących uroku Fiatach 126p. Jacek Górniak będzie bronił prowadzenia w klasyfikacji przed Mariuszem Szczepańskim, Jerzym Szynkiewiczem, Arkiem Górniakiem, Kamilem Stachowiakiem i Qbą Sykuckim.

fot. Maciej Niechwiadowicz, rallycross.com.pl

Nie licząc badania kontrolnego, które odbędzie się w sobotę, zawody zostaną rozegrane w niedzielę 29 lipca, kiedy to o godzinie 9:00 rozpoczną się przejazdy treningowe. Walka w kwalifikacjach ruszy godzinę później, kiedy zawodnicy ustawią się na polach startowych przed pierwszymi biegami. Druga oraz trzecia sesja kwalifikacji została zaplanowana na kolejno godzinę 12:00 oraz 14:00. Finały, które wyłonią zwycięzców czwartej rundy OPONEO MPRC wystartują o 16:00.

W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Harmonogram 4. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (28-29 lipca, Vilkyciai, Litwa)

29 lipca 2018, niedziela:
9:00-9:45: trening
10:00: I biegi kwalifikacyjne
11:00: Ceremonia otwarcia zawodów i prezentacja zawodników
12:00: II biegi kwalifikacyjne
14:00: III biegi kwalifikacyjne
16:00: biegi finałowe

Punktacja OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross po 3. rundzie:

Klasa 126p Cup
1. Jacek Górniak 67 pkt.
2. Mariusz Szczepański 63 pkt.
3. Damian Stachowiak 51 pkt.
4. Jerzy Szynkiewicz 39 pkt.
5. Mariusz Bruś 37 pkt.
6. Arkadiusz Górniak 15 pkt.
7. Paweł Żeromiński 14 pkt.
8. Jakub Sykucki 12 pkt.

Klasa SC Cup
1. Łukasz Grzybowski 90 pkt.
2. Mariusz Nowocień 60 pkt.
3. Piotr Budzyński 56 pkt.
4. Szymon Jabłoński 49 pkt.
5. Karol Dombrowicki 44 pkt.
6. Piotr Piętak 39 pkt.
7. Łukasz Żakowski 33 pkt.
8. Kamil Stachowiak 32 pkt.

Klasa RWD Cup
1. Łukasz Światowski 84 pkt.
2. Przemysław Wójcicki 75 pkt.
3. Andrzej Skrzek 54 pkt.
4. Wiktor Mączkowski 51 pkt.
5. Jerzy Bieńkowski 50 pkt.
6. Igor Sokulski 45 pkt.
7. Kamil Wysocki 38 pkt.
8. Paweł Konecki 34 pkt.

Grupa SuperNational
1. Radosław Raczkowski 72 pkt.
2. Alan Wiśniewski 69 pkt.
3. Łukasz Zoll 62 pkt.
4. Rafał Berdys 52 pkt.
5. Damian Litwinowicz 49 pkt.
6. Paweł Melon 48 pkt.
7. Tomasz Łoza 35 pkt.
8. Bartosz Krysmann 35 pkt.

Grupa SuperCars
1. Tomasz Kuchar 84 pkt.
2. Mikołaj Otto 67 pkt.
3. Marcin Gagacki 66 pkt.
4. Maciej Cywiński 47 pkt.
5. Mateusz Ludwiczak 46 pkt.
6. Dariusz Topolewski 44 pkt.
7. Jacek Ptaszek 40 pkt.
8. Robert Czarnecki 24 pkt.
Do Góry