Kategoria: WRC

Citroën testuje C3 R5

Citroën Racing rozpoczął testy swojej najnowszej rajdowej broni, modelu C3 w wersji R5. Auto będzie następcą Citroëna DS3 R5, który na rynku jest już od czterech lat. C3 R5 ma być homologowany w roku 2018, a obecnie w projekt rozwoju auta zaangażowani zostali Craig Breen, Stéphane Lefebvre oraz lider mistrzostw Francji, Yoann Bonato.

Yves Matton:

Rozpoczynając w tym tygodniu testy rozwojowe samochodu, który jest już bardzo bliski finalnego produktu, osiągnęliśmy ważny kamień milowy. Naszej ekipie technicznej postawiliśmy bardzo jasny cel: chcemy, aby Citroën C3 R5 wyznaczał nowe standardy pod względem osiągów, niezawodności i kontroli kosztów użytkowania. Aby stworzyć zupełnie nowy produkt, wykorzystaliśmy całe doświadczenie zespołu Citroën Racing z WRC. Zaangażowali się w to również nasi czołowi dostawcy techniczni, tacy jak Sadev, który jest odpowiedzialny za układ transmisyjny czy Reiger z systemem zawieszenia.

Pierre Budar, dyrektor do spraw rozwoju w dziale Customer Racing Vehicles:

Auto, które było dzisiaj testowane jest już bardzo bliskie temu, co chcemy finalnie zaprezentować naszym klientom. Aby sprawdzić wytrzymałość samochodu, sesje testowe na drogach o zróżnicowanej nawierzchni. Istnieje bezpośrednie powiązanie między C3 R5 a C3 WRC, na przykład: klatka bezpieczeństwa w obydwu autach została zaprojektowana przez tych samych inżynierów. Podobnie zrobiliśmy z silnikiem, który został opracowany na podstawie seryjnej jednostki napędowej, w taki sposób, aby był wydajny i niezawodny.

Prace projektowe nad Citroënem C3 R5 rozpoczęły się rok temu. Francuska firma zapowiedziała, że chce, aby ten model był jak najbardziej uniwersalny, dlatego w prace rozwojowe mają zostać zaangażowani także inni kierowcy.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry