Kategoria: WRC

Citroën szykuje się na mieszankę asfaltu i szutru

Po długiej przerwie wracają Rajdowe Mistrzostwa Świata. Tym razem pojawią się w Katalonii. Za kierownicą Citroënów C3 WRC zasiądą załogi: Kris Meeke / Paul Nagle, Stéphane Lefebvre / Gabin Moreau oraz Khalid Al Qassimi / Chris Patterson. Te trzy załogi pojawią się na starcie Rajdu Katalonii.

Piątek będzie dniem otwierającym rajd, pełnym szutrowych odcinków, chociaż najdłuższy – Terra Alta – będzie również zawierał sekcje asfaltowe. Na koniec pierwszego dnia mechanicy będą mieli ponad godzinę, aby przystosować samochody do konfiguracji na asfalt. Najdłuższy serwis w kalendarzu WRC to coś specjalnego zarówno dla mechaników, jak i fanów. Najbardziej wymagająca będzie zmiana skrzyni biegów oraz całego zawieszenia.

Dwa kolejne dni to już rywalizacja na asfalcie. Rajd Katalonii jest znany z pięknych odcinków specjalnych – szerokich, płaskich, ale też niezwykle podstępnych. Kwestie, które będą odgrywały duże role to pakiety aerodynamiczne oraz moc silnika. Co do samych odcinków będzie również sporo cięć, dlatego kierowcy powinni mimo wszystko uważać, aby uniknąć np. zderzenia ze skałami czy przebicia opony.

Rajd Katalonii jest o tyle wymagający, że kładzie większy nacisk na wszechstronność kierowców i samochodów. Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team chcąc przygotować się na to wydarzenie, przeprowadził testy, które trwały trzy dni. Trzech kierowców; Sébastien Loeb, Stéphane Lefebvre oraz Kris Meeke testowało na przemian na szutrze różne ustawienia. Na asfalcie załogi będą czerpały informacje z Rajdów Korsyki i Niemiec.  

Yves Matton, Szef zespołu Citroën Racing:

Po trzech ostatnich rajdach w tym sezonie naszym celem jest zdobycie dobrego wyniku. Rajd Hiszpanii jest dosyć specyficzny – dzień pierwszy otwiera nawierzchnia szutrowa. W zależności od tego, jakie warunki pogodowe spotkają nas na odcinkach, pozycja naszych załóg może być albo przewagą, albo problemem. Moim zdaniem, jeśli będziemy w stanie zdobyć dobrą pozycję w piątek wieczorem, to później potencjał naszego C3 WRC na asfalcie może być dosyć duży, aby walczyć o czołowe lokaty. Podczas naszych testów w ubiegłym tygodniu, staraliśmy się przetestować maksymalnie dużo ustawień i niektóre z nich znajdą swoje zastosowanie w ten weekend. Nadal kontynuujemy ciężką pracę, aby znaleźć szansę na rywalizację z naszymi rywalami.

Kris Meeke:

Mieliśmy dobrą sesję testową i niezwykle interesująca była praca z Sébastienem Loebem. Zawsze jest coś, co można poprawić, ale uważam, że idziemy w dobrym kierunku. Nie mogę się doczekać, kiedy wrócę do czasów bycia bardzo konkurencyjnym, zwłaszcza po frustrującym dla mnie Rajdzie Niemiec. Nie mogę w to uwierzyć, że to będzie mój dziesiąty występ w Rajdzie Katalonii. Potencjalnie mamy dobrą pozycję startową, ale wszystko będzie zależało od ilości szutru i warunków pogodowych, zwłaszcza deszczu. Po ostatnich testach wiemy, jaki jest poziom naszego Citroëna C3 WRC na asfalcie. Najważniejsze jest to, aby cieszyć się jazdą tym samochodem. Jeśli to zrobię, możemy osiągnąć dobry rezultat i wtedy to będzie świetna wiadomość dla całego zespołu.

Ilość startów w Rajdzie Katalonii: 9
Najlepszy rezultat: 5 miejsce w 2011 i 2015 roku

Stéphane Lefebvre:

Jestem zadowolony, że będę mógł usiąść za sterami Citroëna C3 WRC. Minęły trzy miesiące, od kiedy finiszowałem na piątym miejscu w Rajdzie Polski i zamierzam mieć podobne tempo na tych odcinkach, chociaż nie są mi za dobrze znane. Jestem również zadowolony z testów w ubiegłym tygodniu. Miałem szansę spróbować, jak działa układ przeniesienia napędu pierwszy raz. Uważam, że znacznie poprawia się mój styl jazdy, dlatego było to dla mnie cenne doświadczenie. Jeśli warunki będą dobre, postaramy się uzyskać jak najlepszą pozycję pierwszego dnia.

Ilość startów w Rajdzie Katalonii: 2
Najlepszy rezultat: 50 miejsce w 2015 roku

Khalid Al-Qassimi:

To będzie mój dziesiąty występ w Hiszpanii. Uwielbiam takie wyzwania, kiedy mamy różne nawierzchnie, a jeszcze lepiej, kiedy jest przejście z szutru na asfalt i możesz przejechać kolejny odcinek znacznie szybciej. Uwielbiam panującą tutaj atmosferę. Kibice są niewiarygodni, organizacja fantastyczna. Dlatego lubię tutaj powracać co roku. Oczywiście spróbujemy znaleźć dobre tempo. Życzę Krisowi i Stéphane’owi wszystkiego dobrego.

Ilość startów w Rajdzie Katalonii: 9
Najlepszy rezultat: 7 miejsce w 2010 roku

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry