Kategoria: WRC

Citroën stawia na regularność

Rywalizacja w Monte Carlo otworzy kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Dla zespołu Citroën Abu Dhabi WRT nadchodzący rok ma obfitować w regularność i satysfakcjonujące wyniki. Zespół liczy na swoich podstawowych kierowców: Krisa Meeke’a i Craiga Breena.

Pierre Budar, szef zespołu:

Przed nami nowy sezon, który wywołuje w nas ekscytację, a także niepewność. Po drugiej pozycji w Niemczech i zwycięstwie w Hiszpanii w drugiej części sezonu pokazaliśmy, że rośniemy w siłę. Jestem gotowy, by kontynuować dzieło, które rozpoczął Yves Matton. W trakcie międzysezonowej przerwy sporo pracowaliśmy nad samochodem. Kris Meeke ma wystarczająco dużo doświadczenia, które może pomóc mu w walce o czołowe pozycje w Monte Carlo. Craig w poprzednim sezonie nabrał pewności siebie, którą będzie chciał wykorzystać w tym roku. Obaj wiedzą, że ten rajd ma swoją specyfikę. Do każdego odcinka specjalnego należy podchodzić z respektem i rozwagą.

Christophe Besse, dyrektor techniczny zespołu:

Rajd Monte Carlo zależy w dużej mierze od kierowcy i odpowiedniego doboru opon. Potrzebny jest łatwy w prowadzeniu samochód, który płynnie reaguje na polecenia kierowcy. To właśnie dzięki tym czynnikom zawodnicy czują się pewnie za kierownicą. Na tych aspektach skupialiśmy się podczas testów. Odcinki specjalne prowadzą wyboistymi i nierównymi drogami, dlatego pracowaliśmy nad zawieszeniem naszego C3 WRC. Staraliśmy się także sprawdzić samochód w różnych warunkach. Przetestowaliśmy dwie nowe opony Michelina, aby znać ich potencjalne zastosowanie i możliwości. Odcinki specjalne są pogrupowane w pętlach, co sprawia, że nie można mieć perfekcyjnych opon na każde warunki. Sztuką jest kompromis, który polega na obliczeniu strat czasowych, wynikających z nieodpowiedniego ogumienia na danym fragmencie trasy.

 Kris Meeke:

Rajd Monte Carlo jest jednym z najtrudniejszych w sezonie z powodu bardzo dynamicznych zmian przyczepności, co nie zmienia faktu, że dobrze się tu czuję. W 2005 roku udało mi się wygrać w klasyfikacji Junior WRC, w 2014 byłem trzeci, a w sezonie 2016 walczyłem tutaj o zwycięstwo. Czuję, że mogę pokazać, na co mnie stać. Podczas przedsezonowych testów jeździliśmy w warunkach zbliżonych do tych, które panują na rajdzie. Treningi pozwoliły także poprawić nasze C3 WRC i przystosować je do zmiennych warunków, panujących w Monte Carlo.

Craig Breen:

Monte Carlo to rajd, który kocham. To wyjątkowa impreza, którego klimatu nie można poczuć nigdzie indziej. Aż do sezonu 2017 nie miałem wystarczającej pewności siebie przy tak zmiennych warunkach. W zeszłym roku, kiedy jechałem tutaj starszą generacją samochodu WRC, nabrałem jej, walcząc o miejsca w czołowej piątce klasyfikacji generalnej rajdu. Chciałbym powtórzyć ten wynik, pomimo tego, że nie jestem najbardziej doświadczonym kierowcą w stawce. Z wiedzą, którą pozyskaliśmy w poprzednim sezonie oraz wszechstronnością, jaką oferuje nasza poprawiona rajdówka, możemy ze znacznie większym spokojem i pewnością siebie podejść do zbliżającej się rywalizacji.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry