Kategoria: WRC

Citroën planuje walkę o podium w Finlandii

Przed kierowcami zespołu Citroën Total Abu Dhabi WRT kolejne wyzwanie podczas Rajdu Finlandii. Zespół na niesamowitych odcinkach specjalnych reprezentować będą trzy załogi: Meeke / Nagle, Breen / Martin i Quassimi / Patterson.

Początki Rajdu Finlandii sięgają 1951 roku. Awans do Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) nastąpił w 1973 roku. Kierowcy pokochali tę rundę za płynne szutrowe odcinki specjalne i dużą liczbę skoków, która podnosi widowiskowość i daje dużo satysfakcji zawodnikom.

Po kilku dekadach niewiele rzeczy uległo zmianie. Trasy nadal poprowadzone są pośród gęstych lasów. Wąskie, techniczne partie, szybko przechodzą w szerokie fragmenty. Wymaga to niemal nieustannego dostosowywania stylu jazdy kierowcy do warunków, które ulegają nagłym zmianom. W Finlandii kluczową rolę odgrywają przede wszystkim skoki. Należy wiedzieć w jaki sposób czytać drogę, aby w odpowiedni sposób najechać na popularną hopę, a następnie wybrać miejsce wylądowania samochodu. Wszystko powinno być tak zaplanowane, żeby po skończeniu lotu nie stracić prędkości i być już właściwie ustawionym do kolejnego zakrętu. To nie jest łatwe, dlatego przez wiele lat w zawodach po miejsca na podium sięgali przede wszystkim kierowcy z Finlandii. Sytuacja uległa zmianie po roku 1993, kiedy Dider Auriol wygrał, jako pierwszy zawodnik spoza krajów nordyckich Rajd Finlandii. Ten wynik dotychczas powtórzyło tylko pięciu kierowców: Sébastien Loeb, Carlos Sainz, Markko Martin, Sébastien Ogier i Kris Meeke.

Yves Matton, szef zespołu:

Kilkaset tysięcy fanów, bardzo dobra organizacja, to sprawia, że Rajd Finlandii jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu. Do tego jest bardzo trudnym zadaniem, w którym wszystko jest na najwyższym poziomie. Zespół i samochód muszą działać w harmonii, jeśli chcesz znaleźć się w czołówce. Kris Meeke i Craig Breen to pierwszy i trzeci kierowca ubiegłorocznego Rajdu Finlandii. Tym razem w Finlandii pojadą Citroënem C3 WRC w najnowszej specyfikacji z Rajdu Polski. Nadal jesteśmy w trakcie optymalizacji pakietu, a sesje testowe mają pomóc nam dostosować ustawienia samochodu do fińskich warunków. Nasze cele są konserwatywne i będą powiązane z sytuacją podczas weekendu, który kończy się dopiero za metą.

W dziewiątej rundzie WRC Citroën Total Abu Dhabi WRT wystawia trzech kierowców, którzy startowali także w ubiegłym roku. W centrum uwagi pozostaje przede wszystkim Kris Meeke ze swoim pilotem Paulem Nagle. Wszystko za sprawą zwycięstwa w 2016 roku. Dla Meeke’a będzie to dziesiąte spotkanie z szybkimi odcinkami Rajdu Finlandii. Jest jednym z najbardziej doświadczonych kierowców w stawce, jeśli chodzi o tę imprezę. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie odpowiedniej równowagi, pomiędzy szybkością, a kontrolą nad samochodem. Tylko wtedy Kris może znaleźć się w czołówce walczącej o wygraną.

 Kris Meeke:

Rajd Finlandii jest jednym z moich ulubionych w kalendarzu, a stał się wyjątkowy po ubiegłorocznym zwycięstwie. Masz jedne z najlepszych szutrowych dróg na świecie, jednak jazda po nich może być straszna. Cieszę się, że wystartuję Citroënem C3 WRC, chociaż spodziewam się, że nie będzie to łatwy rajd. Nasze sesje testowe przeprowadzone były głównie w deszczu i w niskich temperaturach. Wygląda na to, że warunki na Rajdzie Finlandii będą zbliżone. Moja dziewiąta pozycja startowa nie będzie korzystna, jeśli drogi pokryje błoto. Cokolwiek się zdarzy, zrobimy wszystko, żeby zdobyć dobry wynik.

W 2016 roku byliśmy świadkami pierwszego w karierze podium w WRC Craiga Breena. Rajd Finlandii jest jego ulubioną rundą w kalendarzu. Konsekwentna jazda w poprzednich rajdach, czyli piąte miejsce w Rajdzie Monte-Carlo, Rajdzie Szwecji, Korsyki i Portugalii – Craig jest gotowy do walki o kolejne podium. Podobnie jak Kris, Breen ma duże doświadczenie w Finlandii, ponieważ to jego ósmy start w tej imprezie.

Craig Breen:

Na tym rajdzie czuję się bardzo komfortowo. Mam bardzo dobre wspomnienia z ubiegłorocznej imprezy, kiedy zdobyłem pierwsze podium w WRC. Po frustrującym Rajdzie Polski nie mogę doczekać się startu i walki o dobry wynik. Po czterech rajdach zakończonych na piątym miejscu chciałbym uzyskać lepszy rezultat. Po prostu musimy poczekać i zobaczyć, czy warunki pozwolą nam na walkę w czołówce. Cieszę się również z ulepszeń w moim Citroënie C3 WRC.

Punktujących w klasyfikacji generalnej kierowców Meeke’a i Breena wspierać będzie Khalid Al Quassimi. Będzie to jego drugi start w tym sezonie. Khalid stawia sobie za cel poprawę wyniku z 2009 roku, kiedy dojechał do mety na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Khalid Al Quassimi:

Rajd Finlandii jest bardzo ekstremalnym wydarzeniem, a skoki wymagają dużej rozwagi. Moim celem będzie utrzymanie dobrego tempa w Citroënie C3 WRC. Musimy dobrze przepracować zapoznanie. Potrzebujemy precyzyjnych notatek, jeśli chcemy myśleć o tempie. Testy pozwoliły przypomnieć mi charakterystykę dróg i poznać najnowsze zmiany w rajdówce. Życzę Krisowi i Craigowi szczęścia. Wierzę, że mogą powalczyć o najlepszy możliwy wynik.

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry