Kategoria: WRC

Citroën liczy na Østberga

fot. Citroën Racing

Rajd Szwecji to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez rajdowych. Prędkości jakie zawodnicy rozwijają na odcinkach są wysokie, a rywalizacja zacięta. Skandynawscy kierowcy dominowali w tym rajdzie do czasu kiedy pojawił się Sébastien Loeb. Pierwszy raz triumfował tutaj w 2004 roku za kierownicą Citroëna Xsary WRC. Dlatego francuski team, chcąc powalczyć o jak najlepsze lokaty, zatrudnił na to wydarzenie właśnie skandynawskiego kierowcę – Madsa Østberga.

Norweg zna zespół. Pracował z teamem w 2014 i 2015 roku. W Rajdzie Szwecji znany jest z jednego z najdłuższych skoków na Colin’s Crest. Kilka razy stawał także na podium imprezy. Kris Meeke startował tutaj czterokrotnie. Najlepszy rezultat, jaki uzyskał to siódma pozycja. Craig Breen natomiast brał udział w imprezie pięć razy, a jego najlepszy wynik to piąte miejsce.

Pierre Budar, szef zespołu:

Chcąc osiągać duże prędkości na Rajdzie Szwecji musisz czuć się pewnie w swoim samochodzie. Celem jest stworzyć jak najlepsze warunki naszym załogom, aby tak właśnie się czuli. Włączając do teamu Madsa Østberga, który stawał w tym rajdzie pięć razy na podium, wzmacniamy naszą pozycję. Jego doświadczenie, z pewnością, dużo nam da. Mam również nadzieje, że Kris i Craig pokażą jak zmieniliśmy C3 WRC w stosunku do ubiegłego roku.

Christophe Besse, dyrektor techniczny:

Od lutego 2017 bardzo dużo czasu poświęciliśmy na geometrię zawieszenia, a także ustawienie centralnego dyfra. Te zmiany zaprezentowaliśmy już na szutrze. Są i były konieczne, dlatego że różnice między zawodnikami są naprawdę niewielkie. Chcemy się również przekonać, jaki wpływ ma początkowe ustawienie na wyniki w rajdzie. Testowaliśmy cztery dni, Mads jako trzeci.

Kris Meeke:

Wygląda na to, ze czekają nas wspaniałe zimowe warunki. Nie mogę się doczekać startu. Patrząc kilka sezonów do tyłu, gdy śniegu było mniej, musiałeś uważać uderzając w bandę śnieżną. Tym razem wygląda na to że będziemy mogli jednak bardziej wykorzystać te bandy. Pojedziemy więc agresywniej choć zdaję sobie sprawę, że każde uderzenie powoduje stratę czasową. Każdy rajd przynosi coś nowego, ale ja będę chciał podejść do tego rajdu tak jak to zrobiłem w stosunku do Monte Carlo.

Craig Breen:

Pomiędzy końcem poprzedniego i startem obecnego sezonu, nasze C3 WRC przeszło sporą metamorfozę na szutrze, dlatego mam nadzieję że tak samo będzie na śniegu i lodzie. Rajd Szwecji należy do moich ulubionych, czuję się tutaj naprawdę pewnie. Startowałem w 2014 roku po raz pierwszy w WRC oraz w 2016 po raz pierwszy w zespole Citroëna. Po trudnym Rajdzie Monte Carlo, chcę coś zmienić. Plusem są tegoroczne warunki, śnieżne bandy będą wybaczać błędy.

Mads Østberg:

Rajd Szwecji to dla mnie wyjątkowa impreza, dlatego cieszę się że w nim wystąpię. Mam nadzieję, że będę szybki na testowym i wczuję się w C3 WRC. W każdym razie jestem gotowy, gdyż udało mi się wystartować w dwóch rajdach zimowych w Norwegii, z czego drugi wygrałem. W tym roku mamy spore bandy śnieżne. Odcinki będą jak zwykle wąskie, bardziej techniczne i wymagające.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry