Kategoria: Rallycross

Cape Town RX: Kristoffersson wygrywa, Ekström awansuje

Ostatnia runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata rozegrana w malowniczo położonym Cape Town w Republice Południowej Afryki była świadkiem wielu niespodziewanych zwrotów akcji. Pechowcem był zespół Hoonigan Racing Division, szczęśliwcem Mattias Ekström, który wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu.

South Africa RX to pożegnalne spotkanie ekipy Hoonigan Racing Division w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. W nowym sezonie nie spotkamy zespołu z oficjalnym wsparciem Ford Performance. Nowy obiekt w kalendarzu od początku odpowiadał kierowcom Fordów Focusów RX. Dobrą dyspozycją popisywał się Ken Block, któremu wychodził niemal każdy manewr. Dzięki temu pod koniec pierwszego dnia znajdował się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej po sobotnim dniu rywalizacji. Niestety kłopoty przyszły w finałowym dniu zawodów.

Niemal wszystkie przejazdy zakończyły się dla Blocka uszkodzonym samochodem, choć na szczęście cierpiało głównie nadwozie. Ostatecznie doszło do sytuacji, w której samochód Amerykanina stał się zbyt lekki (na skutek utraty części karoserii) i nie został dopuszczony do finału. Z podobnymi sytuacjami zmagał się zespołowy kolega Blocka, Andreas Bakkerud – on również nie mógł przemóc niekorzystnych sytuacji, które zdarzały się podczas jego wyścigów. Ostatecznie żadnego kierowcy Hoonigan Racing Division nie zobaczyliśmy w finale.

Na uwagę zasługuje postawa Team Peugeot Hansen. Wszyscy kierowcy rywalizowali jak równy z równym z tradycyjnie bardzo konkurencyjnymi Volkswagenami Polo z PRSX Volkswagen Sweden. Kilkukrotnie udało się nawiązać bezpośrednią walkę, jednak w finale ponownie nie było mocnych na Volkswagena Polo. Po raz siódmy w sezonie popis swoich umiejętności dał Johan Kristoffersson.

Za jego plecami trwała fascynująca walka pomiędzy kierowcami, których bezpośrednia rywalizacja gwarantuje dużo emocji. Petter Solberg i Mattias Ekström  w ostatniej rundzie sezonu, podczas końcowego, finałowego wyścigu 2017 stoczyli ze sobą pojedynek o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu. Emocji nie brakowało od startu finału.

Od początku na prowadzenie wyszedł Johan Kristoffersson, który stopniowo budował przewagę nad rywalami. Za nim Timmy Hansen w Peugeocie 208 RX i Mattias Ekström, który odopierał wściekłe ataki Pettera Solberga. Odpowiednie rozplanowanie wjazdów na obowiązkowy joker lap pomogło Szwedowi w pojedynku z byłym rajdowym mistrzem świata. Kierowca Audi S1 RX zjechał okrążenie później niż Solberg na dodatkową część toru i wyjechał z niej tuż przed maską Polo Mr Hollywooda.

Taki układ utrzymał się do końca finału. Jako pierwszy linię mety przeciął Johan Kristoffersson, który przeszedł do historii, jako zdobywca siedmiu zwycięstw w sezonie. Na drugim miejscu dojechał Timmy Hansen, a na najniższym stopniu podium zameldował się Mattias Ekström. Tym samym Szwed wyprzedził w klasyfikacji generalnej Pettera Solberga i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji sezonu.

Podsumowanie klasyfikacji generalnej sezonu 2017 (najlepsza piątka): 1. Johan Kristoffersson 316 pkt., 2. Mattias Ekström 256 pkt., 3. Petter Solberg 251 pkt., 4. Sébastien Loeb 213 pkt., 5. Timmy Hansen 201 pkt.

 

komentarzySerwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

To Top