Kategoria: Rallycross

Cape Town RX: Kristoffersson wygrywa, Ekström awansuje

Ostatnia runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata rozegrana w malowniczo położonym Cape Town w Republice Południowej Afryki była świadkiem wielu niespodziewanych zwrotów akcji. Pechowcem był zespół Hoonigan Racing Division, szczęśliwcem Mattias Ekström, który wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu.

South Africa RX to pożegnalne spotkanie ekipy Hoonigan Racing Division w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. W nowym sezonie nie spotkamy zespołu z oficjalnym wsparciem Ford Performance. Nowy obiekt w kalendarzu od początku odpowiadał kierowcom Fordów Focusów RX. Dobrą dyspozycją popisywał się Ken Block, któremu wychodził niemal każdy manewr. Dzięki temu pod koniec pierwszego dnia znajdował się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej po sobotnim dniu rywalizacji. Niestety kłopoty przyszły w finałowym dniu zawodów.

Niemal wszystkie przejazdy zakończyły się dla Blocka uszkodzonym samochodem, choć na szczęście cierpiało głównie nadwozie. Ostatecznie doszło do sytuacji, w której samochód Amerykanina stał się zbyt lekki (na skutek utraty części karoserii) i nie został dopuszczony do finału. Z podobnymi sytuacjami zmagał się zespołowy kolega Blocka, Andreas Bakkerud – on również nie mógł przemóc niekorzystnych sytuacji, które zdarzały się podczas jego wyścigów. Ostatecznie żadnego kierowcy Hoonigan Racing Division nie zobaczyliśmy w finale.

Na uwagę zasługuje postawa Team Peugeot Hansen. Wszyscy kierowcy rywalizowali jak równy z równym z tradycyjnie bardzo konkurencyjnymi Volkswagenami Polo z PRSX Volkswagen Sweden. Kilkukrotnie udało się nawiązać bezpośrednią walkę, jednak w finale ponownie nie było mocnych na Volkswagena Polo. Po raz siódmy w sezonie popis swoich umiejętności dał Johan Kristoffersson.

Za jego plecami trwała fascynująca walka pomiędzy kierowcami, których bezpośrednia rywalizacja gwarantuje dużo emocji. Petter Solberg i Mattias Ekström  w ostatniej rundzie sezonu, podczas końcowego, finałowego wyścigu 2017 stoczyli ze sobą pojedynek o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu. Emocji nie brakowało od startu finału.

Od początku na prowadzenie wyszedł Johan Kristoffersson, który stopniowo budował przewagę nad rywalami. Za nim Timmy Hansen w Peugeocie 208 RX i Mattias Ekström, który odopierał wściekłe ataki Pettera Solberga. Odpowiednie rozplanowanie wjazdów na obowiązkowy joker lap pomogło Szwedowi w pojedynku z byłym rajdowym mistrzem świata. Kierowca Audi S1 RX zjechał okrążenie później niż Solberg na dodatkową część toru i wyjechał z niej tuż przed maską Polo Mr Hollywooda.

Taki układ utrzymał się do końca finału. Jako pierwszy linię mety przeciął Johan Kristoffersson, który przeszedł do historii, jako zdobywca siedmiu zwycięstw w sezonie. Na drugim miejscu dojechał Timmy Hansen, a na najniższym stopniu podium zameldował się Mattias Ekström. Tym samym Szwed wyprzedził w klasyfikacji generalnej Pettera Solberga i awansował na drugie miejsce w klasyfikacji sezonu.

Podsumowanie klasyfikacji generalnej sezonu 2017 (najlepsza piątka): 1. Johan Kristoffersson 316 pkt., 2. Mattias Ekström 256 pkt., 3. Petter Solberg 251 pkt., 4. Sébastien Loeb 213 pkt., 5. Timmy Hansen 201 pkt.

 

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry