„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: W skali

Bursztynowym Szlakiem po mistrzowskie tytuły

Dobiega końca rywalizacja w TOYOTA Adventure Gothica RC Rally. W niedzielę, 23 października po raz ostatni na polanie „Katarzynka” spotkają się kierowcy off-roadowych maszyn. 1. Rajd Bursztynowego Szlaku wyłoni pierwszych mistrzów.

Rajdowe Mistrzostwa Torunia modeli terenowych to nowość w kalendarzu imprez modelarskich organizowanych w piernikowym grodzie. Po inauguracji w 2003 roku słynnych już rajdów i wyścigów rallycrossowych przyszedł czas na stworzenie cyklu zawodów dla mocniejszych i większych maszyn zdalnie sterowanych.

Modele off-roadowe to bowiem synonim mocy, nowoczesnej technologii i niezniszczalności. Wszystkie te parametry testowane są później w ciężkim, rajdowym boju. Formuła zawodów odzwierciedla bowiem imprezy z cyklu Baja Poland czy Rajdu Dakar. Są więc długie odcinki specjalne, grząski piasek, walka z nierównościami, słońcem i prędkością. Na mecie często brakuje powietrza, a pot spływa z czoła strumieniami. Ale na końcu pojawia się uśmiech i radość z osiągniętego celu. Bo każdy na mecie jest zwycięzcą.

Kolejnych już zwycięzców poznamy w najbliższą niedzielę. 23 października polana „Katarzynka” po raz ostatni ugości kierowców elektrycznych modeli RC podczas 1. Rajdu Bursztynowego Szlaku. Nowe odcinki specjalne zagwarantują emocje na najwyższym poziomie. To będzie prawdziwy sprawdzian umiejętności i kondycji kierowców oraz dzielności ich off-roadowych maszyn. Nie zabraknie bowiem szybkich prostych, piaszczystych nawrotów i jazdy po niskiej prerii. Na uczestników czekać też będą cięższe przeprawy – wzniesienia i górki, które po raz pierwszy pojawią się na off-roadowym rajdzie.

Niedzielne zawody to już piąta i ostatnia w sezonie 2016 runda Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli terenowych RC. Sytuacja w tabeli daje spore szanse na mistrzowski tytuł Michałowi Jasińskiemu (Subaru Poland RC Team), ale droga po medal nie będzie łatwa.

Radek Schenker i Jakub Matuszewski mają tyle samo punktów, a po odjęciu najsłabszej z rund matematyczne zwycięstwo należałoby właśnie do „Rekina”. Nazwisko Schenker póki co jednak nie widnieje na liście zgłoszeń, ale trzeba pamiętać, że ostateczna lista zawodników potwierdzona będzie dopiero w dniu rajdu.

Szyki pretendentom do fotela rajdowego mistrza może popsuć Piotr Żelisławski ze Skierniewic. Dla „Żelika” będzie to dopiero drugi start w tym sezonie, więc nie zagrozi on czołówce w tabeli. Niemniej może zgarnąć największą liczbę punktów, stawiając faworytów w jeszcze bardziej nerwowej sytuacji.

Podobną rolę może odegrać w niedzielę Michał Wieczorkowski z Warszawy, debiutujący na toruńskich bezdrożach. Choć nikt nie wie, czego można spodziewać się po „Młodym” w off-roadowej imprezie, to jedno jest pewne – w rajdach „płaskich” jest niedościgniony.

Niemniej emocji panować będzie w klasie Monster Truck. Tutaj przed niedzielnym rajdem prowadzi Rafał Malach, przed Arkiem Ciesielskim i Pawłem Grabowskim. Ten trzeci nie startował jednak w ostatnim, 1. Rajdzie Krzyżackim, a w całej stawce dysponuje najmocniejszym modelem. Jeśli awaria nie wykluczy go z rajdu, ma realne szanse na najwyższe miejsce na podium.

Sporo zmian może zajść również w klasie Short Course. Prowadzący wśród „pickupów” Michał Jasiński nie może spać spokojnie, walka będzie toczyć się do ostatniego metra. „Rekin” dwukrotnie był najszybszy, a Jakub Matuszewski, z jednym potknięciem, potrafi równo i czysto atakować czołówkę.

Te wszystkie dylematy i matematyczne rozważania już w niedzielę zostaną rozwiane i wyjaśnione. Pierwszy kierowca startuje o 10:00. Metę 1. Rajdu Bursztynowego Szlaku i ceremonię dekoracji zwycięzców zaplanowano na 16:30.

Więcej informacji o zawodach na stronie www.rc.torun.pl
Do Góry