Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Baja Poland 2018 – Wasiliew najgroźniejszy rywal Przygońskiego

Władimir Wasiliew ma już na swoim koncie trofeum, o które w tym sezonie walczy Jakub Przygoński, czyli triumf w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych. Rosyjski zawodnik, który również planuje start w Szczecinie wydaje się być najgroźniejszym rywalem Polaka w walce o końcowy sukces.

Urodzony w Twerze Wasiliew – mieście oddalonym o około 170 km od Moskwy – był najlepszy w tych rozgrywkach w sezonie 2014. W tym roku zapewne chciałby powtórzyć ten sukces, do którego zbliżyłoby go zwycięstwo w rajdzie, którego jeszcze nigdy nie wygrał, czyli… Baja Poland.

49-letni Rosjanin jest bardzo szybkim i skutecznym kierowcą. Karierę rozpoczął dopiero w 2009 roku, w mistrzostwach Rosji. W Pucharze Świata FIA debiutował w 2011 roku, podczas włoskiej rundy. Po pierwszy triumf sięgnął dokładnie rok później – także w Italii.

Podobnie jak wielu innych uczestników rund Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych, również Wasiliew ma na swoim koncie starty w Rajdzie Dakar. Zadebiutował w tych zawodach w 2013 roku, kończąc je na 16. pozycji – najlepszej wśród debiutantów. Jego najlepszym wynikiem w Dakarze – tak jak Przygońskiego – jest piąte miejsce. Rosjanin wywalczył tę lokatę w 2015 roku za kierownicą MINI.

Samochodem tej marki Wasiliew rozpoczął sezon 2018. W duecie ze swoim pilotem Konstantinem Żilcowem prezentowali skuteczną i szybką jazdę. Dzięki temu w pięciu pierwszych rundach sezonu Rosjanie regularnie meldowali się na podium. Miejsca w pierwszej trójce nie udało im się wywalczyć jedynie w zawodach rozgrywanych we Włoszech, czyli rajdzie Italian Baja. Po tej imprezie Wasiliew i Żilcow zrezygnowali ze startów w MINI na rzecz Toyoty Hilux przygotowywanej przez belgijski zespół Overdrive. Zdaniem Wasiliewa japoński samochód napędzany benzynowym silnikiem, a nie dieslem – jak MINI, powinien się lepiej spisywać w rajdach typu Baja, tworzących kalendarz drugiej części sezonu.

Z samochodów tej ekipy korzysta także wielokrotny zdobywca pucharu świata oraz zwycięzca Dakaru – Katarczyk Nasser Al-Attiyah. Jak się wkrótce okazało, zmiana rajdowej broni na Hiluxa, była dobrym posunięciem. Już w kolejnej rundzie – hiszpańskim rajdzie Baja Aragon – Wasiliew z Żilcowem sięgnęli po zwycięstwo. Mniej szczęścia mieli później na Węgrzech. Podczas Hungarian Baja Władimir obchodził 49. urodziny, ale nie zdołał sprawić sobie prezentu w postaci zwycięstwa i musiał zadowolić się trzecią pozycją.

Wasiliew ma na swoim koncie zwycięstwo w terenowym maratonie Africa Eco Race odniesione w 2017 roku. W tym roku na bezdrożach tego kontynentu Rosjanin wywalczył drugi rezultat. Najlepszym miejscem Wasiliewa w Baja Poland jest 4. pozycja zdobyta przed rokiem.
Na trzy rundy przed końcem sezonu Wasiliew traci do Przygońskiego 57 punktów. Przypomnijmy, że w puli jest jeszcze 120 punktów do zdobycia.

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA (po Hungarian Baja)
1. Jakub Przygoński Polska 258 pkt
2. Władimir Wasiliew Rosja 201 pkt
3. Martin Prokop Czechy 184 pkt
4. Yazeed Al-Rajhi Arabia Saudyjska 60 pkt
5. Yasir Hamad Seaidan Arabia Saudyjska 58 pkt
6. José Luis Pena Campo Hiszpania 53 pkt
7. Ahmed Alshegawi Arabia Saudyjska 49 pkt
8. Aron Domżała Polska 36 pkt
9. Claude Fournier Francja 31 pkt
10. Nasser Al Attiyah Katar 30 pkt
Joan Roma Hiszpania 30 pkt

foto: www.bajapoland.eu,
Do Góry