Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Różne

Arctic Lapland Rally: Sołowow dwunasty po pierwszym dniu

Trwa jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja Arctic Lapland Rally, pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Finlandii. Jak zwykle świetne, zimowe warunki przywitały zawodników walczących na dzisiejszych sześciu odcinkach specjalnych. Od pierwszej próby rozpoczęła się walka pomiędzy dwoma kierowcami, czterokrotnym zwycięzcą imprezy, Finem Juha Salo (Mitsubishi Lancer Evo IX) i startującym tu dopiero po raz drugi Estończykiem Karlem Kruudą (Citroen DS 3 R5). W rajdzie bierze także udział Michał Sołowow z Maciejem Baranem, dla których jest to ósmy raz na tych trasach (Ford Fiesta R5), a drugą załogą reprezentującą polskie barwy są Adam Kaszyński i Przemysław Bosek (Subaru Impreza STI).

Pierwszy odcinek na swoje konto zapisał Salo, pokonując Kruudę o 4 sekundy. Trójkę uzupełnił Jarkko Nikara (+8,4s, Mitsubishi Lancer Evo IX). Na drugim odcinku to Kruuda zaatakował i pokonał Salo o 2,9s. Pomiędzy nimi uplasował się jeszcze debiutujący w rajdach jako kierowca zawodnik Formuły 1, Heikki Kovalainen (+1,9s, Ford Fiesta R5). Trzeci odcinek również na swoje konto zapisał Kruuda i wyszedł na prowadzenie, z przewagą 9,4s nad Finem. Trójkę uzupełniał jego rodak, Joni Nikko (+24,8s, Mitsubishi Lancer Evo IX).

Oes numer cztery to wygrana Juhy i odzyskanie fotelu lidera, prowadził jednak tylko o 2,4s. Na piątej próbie Salo dokłada kolejne 14,8s Kruudzie, który wygrywa szóstą, jednak o zbyt mało, aby powrócić na czoło klasyfikacji. Dzień kończy się wygraną Juhy Salo, 13,5s za nim sklasyfikowano Karla Kruudę. Trzecie miejsce stracił Nikko, na korzyść Jussi Vainionpää (+2:06,4s, Mitsubishi Lancer Evo IX). Nikko jest czwarty i traci 2:23,9s, piąty jest Kovalainen (+2:37,2s).

Sołowow rozpoczął od siódmego czasu na pierwszej próbie (+30,7s). Później zajmował na odcinkach 16 i 18 miejsce, kończąc czwarty ponownie na 7. Na piątym odcinku wykręcił 10 wynik i awansował na dwunastą pozycję w generalce, którą utrzymał do końca dnia, finiszując ostatni odcinek na ósmej pozycji. W klasyfikacji traci 4:00,4s. Kaszyński ukończył ostatni odcinek na 44 miejscu i po dniu plasuje się na 61 pozycji w stawce.
Do Góry