„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

76. Rajd Polski 2019: sobota zdominowana przez Łukaniuka

Aleksiej Łukaniuk zaprezentował znakomite tempo na odcinkach specjalnych w okolicach Mikołajek. Rosjanin zostawił za sobą polską czołówkę w tym lidera klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Europy – Łukasza Habaja, który narzekał nieco na brak przyczepności.

Pierwszym odcinkiem specjalnym drugiego dnia rywalizacji w 76. Rajdzie Polski był OS2 Paprotki (11.26 km), gdzie zwycięstwem popisał się Aleksiej Łukaniuk. Za „rosyjską rakietą” uplasował się Jari Huttunen (6,4s), trzeci na mecie zameldował się Filip Mares (+7,5s), a tuż za podium na czwartej pozycji dojechał Łukasz Habaj (+9,2s). Najlepszą piątkę zamknął Hiroki Arai (+10,7s)

Trzecim odcinkiem specjalnym przygotowanym przez organizatorów była próba Stare Juchy (13,86 km). Tutaj ponownie najszybszy okazał się Aleksiej Łukaniuk. Bez zmian względem drugiego odcinka specjalnego wyglądała klasyfikacja na dalszych miejscach. Jari Huttunen (+10,0ss), trzeci Filip Mares (+10,7s), a na czwartej pozycji Łukasz Habaj (+16,4s). Za plecami Polaków uplasował się Chris Ingram (+16,9s).

OS4 Olecko (28,62 km) to najdłuższy odcinek specjalny tegorocznej edycji Rajdu Polski. Po raz trzeci bezkonkurencyjny był Łukaniuk. Na drugiej pozycji zgodnie z poprzednią tendencją dojechał Jari Huttunen (+9,4s), natomiast z trzecim czasem dojechał doskonale dysponowany Filip Mares (+11,6s). Za Czechem na czwartym miejscu zameldował się Łukasz Habaj  (+17,5s). W najlepszej piątce drugi raz z rzędu znalazł się Chris Ingram (+22,5s)

Przed zjazdem do strefy serwisowej w Mikołajkach na załogi czekał jeszcze jeden oes. Znana z piątkowej rywalizacji OS5 Mikołajki Arena, na której najlepiej poradził sobie Mikołaj Marczyk. Za plecami lidera klasyfikacji generalnej RSMP znalazł się lider ERC – Łukasz Habaj (+0,4s). Najniższe miejsce na podium przypadło Filipowi Mares (+0,6s). Na czwartej pozycji uplasował się Jari Huttunen (+0,9s). Piąta lokata należała do Arona Domżały (+1,2s).

Drugi przejazd odcinka specjalnego Paprotki nie przyniósł większych zmian. Ponad jedenaście kilometrów najszybciej pokonał Aleksiej Łukaniuk. Na drugim miejscu, niczym cień ponownie znalazł się Jari Huttunen (+2,9s), a Filip Mares znów dojechał na trzeciej pozycji, tracąc do lidera (+4,4s). Oczko niżej w klasyfikacji odcinka znalazł się Mikołaj Marczyk (+5,5s), który wyprzedził nieznacznie Łukasza Habaja zajmującego piątą lokatę (+6,3s).

OS7 Stare Juchy 2 (13,86 km) można porównać do kalki z poprzednich przejazdów. Najlepiej poradził sobie Aleksiej Łukaniuk za którym dojechał Jari Huttunen (+6,6s), wyprzedzając Filipa Mares (+8,5s) i czwartego Arona Domżałę (+11,5s). Na piątej pozycji tym razem znalazł się Łukasz Habaj (+11,3s)

OS 8 Olecko 2 (28,62 km) podczas drugiego przejazdu nie zrobił większego wrażenia na frunącym Aleksieju Łukaniuku. Przewaga na poziomie 7,8s przewagi nad Jarim Huttunenem oraz 11,3s nad Filipem Mares. Na czwartej pozycji, ponownie niemal bez zmian znalazł się Łukasz Habaj (+12,3s), który wyprzedził o 0,1s piątego Mikołaja Marczyka (+12,4s)

Zamykającym dzisiejszą rywalizację w 76. Rajdzie Polski był OS9 Mikołajki Arena (2,50 km), gdzie ostateczny dowód swojej dominacji w sobotę na odcinkach specjalnych podkreślił Aleksiej Łukaniuk. Na tej krótkiej i technicznej próbie dobrze czują się polskie załogi. Na drugim miejscu zameldował się Łukasz Habaj (+0,5s) z Mikołajem Marczykiem (+0,5s), dalej w tabeli pojawił się Norbert Herczig (+0,8s), a piątą lokatę wywalczył Filip Mares  (+1,0s)

Po dziewięciu odcinkach specjalnych Aleksiej Łukaniuk ma czterdzieści sekund przewagi nad Jarim Huttunenem, trzeci jest Filip Mares (+52,8s), a na doskonałej czwartej pozycji plasuje się Mikołaj Marczyk (+1:18,0s), tuż za nim lider ERC Łukasz Habaj (+1:20,0s)
Do Góry