„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
previous arrow
next arrow
Slider

Kategoria: ERC

76. Rajd Polski 2019 – Aleksiej Łukaniuk dominuje, Habaj z Dymurskim na trzecim miejscu w generalce!

Aleksiej Łukaniuk zdominował 76. Rajd Polski. Prowadzenie od początku do końca zmagań, przypieczętowane zwycięstwem na ostatnim odcinku specjalnym z przewagą 16,6s (!) nad drugim Jarim Huttunenem. Kolejny mocny rezultat duetu Łukasz Habaj / Daniel Dymurski – trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej!

Niedziela przywitała załogi odcinkiem OS 10 Mikołajki Max (9,34 km), który jest najdłuższą wersją tej próby. Od zwycięstwa poranek rozpoczął Jari Huttunen, który pokonał lidera rajdu o jedyne 0,2s. Na trzeciej pozycji dojechał Łukasz Habaj (+2,9s), a za liderem rajdowych mistrzostw Europy uplasował się Hiroki Arai (+3,6s). Po wczorajszych problemach na piątym miejscu zameldował się Chris Ingram (+5,1s)

„Nasz plan to dojechać spokojnie i bezpiecznie do mety. Nie musimy tutaj naciskać, mamy dużo radości” – komentował za metą Aleksiej Łukaniuk

„Bardzo trudny odcinek, sporo zmiennych. Bardzo szybka asfaltowa sekcja, po której wjeżdżamy do lasu. Dobra rozgrzewka” – relacjonował Łukasz Habaj

OS 11 Gmina Mrągowo (11,34 km) to najszybszy przejazd w wykonaniu dwóch kierowców – Łukasz Habaj i Jari Huttunen uzyskali identyczny czas na stoperze za linią mety oesu. Dalej uplasował się Chris Ingram (+1,1s), a za Brytyjczykiem sklasyfikowano Filipa Mares (+2,1s). W najlepszej piątce znalazł się jeszcze Hiroki Arai (+3,8s). Na tym odcinku specjalnym Aleksiej Łukaniuk przebił oponę i stracił znaczącą część ze swojej przewagi w klasyfikacji generalnej rajdu, około dwudziestu sekund – „Mieliśmy silne i krótkie uderzenie na odcinku specjalnym. Przebita opona pojawiła się natychmiast, prawdopodobnie coś leżało na linii przejazdu” – mówił na mecie odcinka Rosjanin

Dalej organizatorzy przygotowali OS 12 Użranki (22,54 km), na którym sporo działo się niemal od początku. Mikołaj Marczyk zmieniał koło na trasie odcinka specjalnego, a wiele innych załóg miało wypadki, na szczęście nikomu nic się nie stało. W klasyfikacji odcinka oesowe zwycięstwo dopisał do kolekcji w Rajdzie Polski Aleksiej Łukaniuk. Pokonał Chrisa Ingrama o 5,5s, trzeci na mecie był Jari Huttunen (+7,1s), a za podium dojechał Łukasz Habaj (+8,7s). Na piąte miejsce wskoczył Tomasz Kasperczyk, ale jego strata do lidera była już dużo większa 23,1s.

Drugi przejazd OS Mikołajki Max (9,34 km) to kolejna wygrana Aleksieja Łukaniuka. Prawie tradycyjnie za rosyjską załogą dojechał Jari Huttunen (+2,4s), natomiast trzecie miejsce wywalczył Chris Ingram (+3,9s). Dalej odpowiednio na czwartym i piątym miejscu uplasowało się dwóch polskich kierowców Mikołaj Marczyk (+4,1s) i Łukasz Habaj (+5,0s)

Przedostatni OS 14 Gmina Mrągowo (11,34 km) padł łupem Aleksieja Łukaniuka. Na drugiej pozycji na mecie odcinka zameldował się Filip Mares (+5,1s), a oczko niżej w tabeli widnieje Łukasz Habaj (+9,0s), a czwartą lokatę zajął Mikołaj Marczyk (+9,4s). Tym razem na piątym miejscu dojechał Jari Huttunen (+10,3s)

Zamykający rywalizację w 76. Rajdzie Polski OS 15 Uzranki (22,54 km) to prawdziwy pokaz dominacji Aleksieja Łukaniuka! Przewaga nad rywalami  to odpowiednio 16,6s (!) nad drugim Jarim Huttunenem, trzeci Filip Mares stracił 19,2s, a czwarty Łukasz Habaj 22,5s. W piątce zmieścił się jeszcze Mikołaj Marczyk (+24,9s)